• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

New York Times: Korkutma işe yaradı

New York Times: Korkutma işe yaradı
0 0

ABD’nin önde gelen gazetesi New York Times dünkü başyazısını Türkiye’deki seçimlere ayırdı.

4 Kasım 2015 Çarşamba 04:36

Gazetenin editöryal kurulu tarafından kaleme alınan başyazıda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçimdeki ana söyleminin istikrar olduğu hatırlatıldıktan sonra “Ama korkan seçmeni onun tarafına geri çeken kargaşanın çoğunu çıkaran da Erdoğan’ın kendisiydi. AKP’nin çoğunluğu elde etmesi 12 yıllık tek parti iktidarının devam etmesi ve muhtemelen Erdoğan’ın giderek artan bir şekilde Türk hükümeti üzerindeki otoriter hâkimiyetinin devamı anlamına geliyor” yorumu yapıldı.

 

Şiddetle gelen zafer

 

New York Times gazetesinin ünlü dış politika yazarı Roger Cohen’in köşesinde de dün Türkiye’deki seçimler vardı. Cohen “Erdoğan’ın şiddetle (gelen) zaferi” başlıklı yazısında “Erdoğan için farkı yaratan unsur şiddet oldu. Bu sayede ‘istikrar’ bir anda seçimlerin anahtar kelimesi haline geldi. ... Şimdi Türkiye’de tek parti yönetimi geri geldi ve tüm ipler tek bir adamın elinde” ifadeleri kullandı.

 

Gazetede yer alan bir başka haber “Erdoğan gücünü nasıl konsolide etti?” başlığını taşıyordu. Haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisini zafer için nasıl konuşlandırdığı şu başlıklarla değerlendirildi:

 

“Rakiplerin dengesini bozarak, Kürtlerle savaşı yeniden canlandırarak, medyaya baskı yaparak, Putin gibi başbanlık sırasında kullandığı güçleri Cumhurbaşkanlığı dönemine de elinde tutarak, kendine gösterişli bir saray inşa ederek, siyasi rakiplerini susturarak, sosyal medyayı şeytanlaştırarak, isyanları boğarak.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha