• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ödüllü gazeteciyi ‘kameraman olduğu öne sürülen’ diye aktaran AA’ya yanıt

Ödüllü gazeteciyi ‘kameraman olduğu öne sürülen’ diye aktaran AA’ya yanıt
0 0

Anadolu Ajansı, Cizre’de haber takibi sırasında vurularak yaralanan İMC TV kameramanı Refik Tekin için “kameraman olduğu ileri sürülen” ifadesini içeren bir haber yayınladı.

21 Ocak 2016 Perşembe 07:38

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Şırnak’ın Cizre ilçesinde ölü ve yaralıları bölgeden almak için Cudi mahallesine giden gruba açılan ateş sonucu aralarında imc tv kameramanı Refik Tekin’in de bulunduğu siviller yaralandı.

 

Cizre’de kurşunların hedefi olan isimlerden Tekin için Anadolu Ajansı “kameraman olduğu ileri sürülen” ifadesini kullanarak ‘haber’ yaptı. İmc tv’den Anadolu Ajansı’nın iddiasına yanıt geldi:

 

Pekiyiİ, Refik Tekin kimdir?

 

“Tekin, ödüllü bir gazeteci, başarılı bir kameraman ve tecrübeli bir fotoğrafçıdır. Haber alma hakkı için canı pahasına haber peşinde bir basın emekçisidir. Türkiye, bölgede yaşananları onun kamerasıyla kaydettiği görüntülerle izledi. 

 

Tekin ayrıca “Canlı yayında IŞİD’in sınır ihlali” görüntüleriyle Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü’nü kazandı.

 

Çektiği fotoğraflar pek çok ulusal ve uluslararası dergide yayınlandı, yurt içi ve yurt dışında karma sergilere katıldı.”

 

AA’nın haberi


Cizre’de polis, aralarında HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Cizre Belediye eşbaşkanları, imc tv muhabiri Saadet Yıldız ve imc tv kameremanı Refik Tekin’in de olduğu grubun üzerine ateş açtı. Anadolu Ajansı, açılan ateşle yaralananları “terörist” diye duyurdu.

Ajansın bu ‘haberi’ Milliyet, Hürriyet ve Star gibi gazetelerin web sitelerinde aynı başlıkla haber oldu.

 

Ne olmuştu?


Bir grup kişi Cizre’de vurulan ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) tedbir kararına rağmen 2 gündür sokaktan alınmasına izin verilmediği için hayatını kaybeden Serhat Altun adlı yurttaşı ve 6 yaralıyı almaya gidiyordu.

 

Refik Tekin de burada açılan ateş sonucunda yaralandı.

 

KAYNAK: ZETE

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha