• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Reuters: Bağdat ve Şam'daki muhbirler, ABD'nin Süleymani'yi öldürmesine yardım etti

Reuters: Bağdat ve Şam'daki muhbirler, ABD'nin Süleymani'yi öldürmesine yardım etti
0 0

ABD'nin, İranlı general Kasım Süleymani'yi öldürmesi Orta Doğu'da tansiyonu bir kez daha yükseltti.

10 Ocak 2020 Cuma 14:27

İran'dan Irak'taki ABD üslerine füzeli saldırı ile yanıt gelirken iki taraf da savaş istemediklerine dair mesajlarla şimdilik durumu yatıştırmışa benziyor.

 

Reuters, Süleymani'nin öldürülmesine ilişkin dikkat çeken bir habere imza attı. Reuters, Bağdat ve Şam havalimanlarındaki muhbirlerin, ABD'nin Süleymani'yi öldürmesine yardım ettiğini söylüyor.

 

Süleymani’nin, Lübnan ya da Suriye’den Bağdat Havaalanı’na indiği belirtiliyordu. ABD'nin hava operasyonunun da bu noktadan sonra gerçekleştiği biliniyor.

 

Reuters'ın Irak'taki kaynaklarına dayandırdığı haberde, İranlı general Süleymani'nin,  İran Devrim Muhafızlarından dört asker ile birlikte Şam havaalanına geldiği ve Bağdat'a gidecek olan Cham Wings Airbus A320 uçağının yanına araçlarını park ettikleri belirtiliyor.

 

Bir Cham Wings havayolu çalışanına göre, ne Süleymani ne de askerler yolcu listesine kaydedilmedi. Süleymani'nin güvenlik düzenlemeleri hakkında bilgi sahibi olan Iraklı güvenlik kaynağı, generalin kişisel güvenliğiyle ilgili artan endişeler nedeniyle özel uçağını kullanmaktan kaçındığını söylüyor.

 

ABD dronundan ateşlenen roketler, Bağdat havaalanından iki zırhlı araç konvoyu ile ayrılırken Süleymani'yi öldürdü. Süleymani ile birlikte İran destekli Halk Seferberlik Güçleri komutan yardımcısı Mehdi El Mühendis de öldürüldü. 

 

İki Iraklı güvenlik yetkilisinin Reuters'e verdiği demeçe göre, ulusal güvenlik ajanları Bağdat havalimanını kapattı ve polis, pasaport memurları ve istihbarat ajanları dahil düzinelerce güvenlik görevlisinin ayrılmasını engelledikleri kaydediliyor.

 

Saldırıya ilişki soruşturmayı yürüten görevlilerin, Şam ve Bağdat havaalanları içindeki şüpheli muhbirlerin Süleymani'nin pozisyonunu izlemeye ve saptamaya yardımcı olmak için ABD ordusuyla nasıl işbirliği yaptığına odaklandığı kaydediliyor.

 

Irak güvenlik yetkilileri Reuters'e yaptığı açıklamada, "Bağdat Havaalanı içindeki bir casus ağının hassas güvenlik bilgilerini sızdırdığına dair güçlü göstergeler var" diyor.

 

Şüpheliler arasında Bağdat havaalanından iki güvenlik görevlisi ve iki Cham Wings çalışanı da yer alıyor. Haberde aktarılana göre Ulusal Güvenlik Teşkilatı müfettişleri, tutuklanmayan dört şüphelinin ABD ordusuna bilgi besleyen daha geniş bir grubun bir parçası olarak çalıştığına inanıyorlar.

 

İki Irak güvenlik yetkilisi, Cham Wings'in iki çalışanının Suriye istihbaratı tarafından soruşturma altında olduğunu söylüyor. Suriye Genel İstihbarat Müdürlüğü ise, Reuters'ın konuya ilişkin açıklama talebine yanıt vermemiş.

 

Irak güvenlik yetkililerinden biri, “Bağdat soruşturma ekibinin ilk bulguları Süleymani'yle ilgili ilk ipucunun Şam havaalanından geldiğini gösteriyor” ifadesini kullanıyor.

 

KAYNAK: AHVAL

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha