• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Saray, basın kartında 'ambargo' listesi hazırlamış

Saray, basın kartında 'ambargo' listesi hazırlamış
0 0

Sarı Basın Kartı, son dönemde iktidarın tekeline dönüşmüş durumda. Sadece 2019’un ilk dört ayında 682 basın kart iptal edildi.

22 Ağustos 2019 Perşembe 15:40

Aralık 2018’de yayımlanan yönetmelikte, basın kartının iptal edilmesiyle ilgili bölüme, "Milli güvenlik ve kamu düzenine aykırı davranışlarda bulunması veya bu tür davranışları alışkanlık edinmesi" maddesi eklendi.

 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un, sistem değişikliğinin ardından 13 ay toplanmayan Basın Kartı Komisyonu’nu yandaş üyelerden oluşturduğu ortaya çıktı. 

 

Bu kez de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığında bazı gazete ve televizyonların çalışanlarına basın kartı verilmemesi için "ambargo" listesi hazırlandığı söyleniyor. 

 

Evrensel’e konuşan bir yetkili, basın kartı başvuruları için yapılacak işlemlerden önce "onaylanmayanlar" listesine bakıldığını belirtiyor.

 

Haberde aktarılana göre, listede Evrensel ile birlikte Yeni Asya gazetesi ve kapatılan Dünya TV, Yaşam TV kanalları da yer alıyor. Aynı listede sendikalar, dernekler, cemiyetler diye başlıklar da bulunuyor. 

 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, konuya ilişkin soruya yanıt vermemiş…

 

Basın kartı komisyonu 13 ay boyunca toplanmadı. Yıllardır “sarı basın kartı” olarak anılan basın kartlarının renkleri de "turkuvaz" oldu.

 

İki üyesi Cumhurbaşkanlığı’ndan oluşan komisyonun, üç üyesi ATV, Star ve Daily Sabah gazetelerinden, iki üyesi ise Anadolu Ajansı ve TRT’den. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve gazeteci cemiyetleri ise yok. 

 

Yeni basın kartları dağıtılmasına rağmen muhalif çizgideki bazı gazete ve televizyonların çalışanları bu haktan yararlanamadı. 

 

Evrensel’de ilk defa basın kartı almak için başvuruda bulunan yedi gazetenin iki yılı aşkın süredir basın kartı başvurularının sonuçsuz kaldığı ifade ediliyor. 

 

Yetkililerin, konuya dair “başvuru değerlendirmesinin” hâlâ sürdüğü cevabını verdiği aktarılıyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha