• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Silivri'de 'Umut Nöbeti'ni Yavuz Baydar tuttu

Silivri'de 'Umut Nöbeti'ni Yavuz Baydar tuttu
0 0

Yavuz Baydar Silivri'de Dündar ve Gül'e destek amacıyla nöbet tuttu.

19 Ocak 2016 Salı 08:55

Tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül için Silivri Cezaevi önünde başlatılan 'Umut Nöbeti'ni Yavuz Baydar devraldı.

 

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül ile dayanışma amacıyla başlatılan 'Umut Nöbeti' 48. gününde.

 

Gazetecilere destek için 'Umut Nöbeti'ni tutan Yavuz Baydar şunları söyledi:

 

"Halimize bakın ki, 2016 Türkiye'sinde hapishane kapılarında, sırf gazetecilik yaptığı için, sırf eleştiri ve kanaat ifade ettiği için, hukuk, anayasa ayaklar altına alınarak hapse atılmış, tutuklu ve hüküm giymiş meslektaşlarımız için nöbet tutar haldeyiz.

 

Bu bir utanç manzarasıdır. Umarım ki bu nöbetler fazla uzun sürmez ve Erdem Gül, Can Dündar, Mehmet Baransu, Hidayet Karaca ve sayısı 30'u aşan çoğu Kürt tüm fikir suçluları bir an önce özgürlüklerine kavuşur ve bu davalar düşer. Düşmelidir, çünkü bunların tümü AİHM'den geri dönecektir.

 

Ayrıca şunu da eklemek isterim: Dilerim ki bu nöbetlere, üniversitelerin iletişim fakültelerinde öğrencilere gerçek gazeteciliğin ilke ve kodlarını öğreten öğretim üyeleri ve dekanlar  da katılsın. Bu bir düşünce özgürlüğü mücadelesidir.

 

Dilerim ki, bu nöbetlere büyük medya patronları da, katılmasalar da, bir uğrasın, boy göstersin, nöbet tutanların elini sıksın, hal hatır sorsun, bu asgari cesareti göstersin. Bunu Ferit Şahenk, Turgay Ciner, Kenan Tekdağ, Aydın Doğan vs yapar mı, bilemem. Bildiğim tek şey, bir meslek dalının kökünün kurutulmakta olduğudur. Herkes tarihin doğru veya yanlış tarafında her hal-u karda zaten yerini seçecektir."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha