• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

"Türkiye'deki İslamcıların en büyük hüsranı İran'dır"

0 0

Yeni Şafak yazarı Kemal Öztürk bugünkü yazısında, "Türkiye'deki İslamcıların en büyük hüsranı İran'dır. Her türlü Acem oyununu bilenler bize kazık attı" ifadelerini kullandı.

21 Ocak 2016 Perşembe 05:48

Öztürk yazısında "Diyebilirim ki Türkiye'deki İslamcıların en büyük hayal kırıklığı, hüsranı İran'dır. Biz masum, saf, romantik devrimcilerdik, onlar da her türlü Acem oyununu bilenler olarak bizi kandırmış, tarihi bir kazık atmıştı." dedi.

 

Kemal Öztürk'ün bugünkü yazısı

 

İslamcıların en büyük hayal kırıklığı


Diyebilirim ki Türkiye'deki İslamcıların en büyük hayal kırıklığı, hüsranı İran'dır. Biz masum, saf, romantik devrimcilerdik, onlar da her türlü Acem oyununu bilenler olarak bizi kandırmış, tarihi bir kazık atmıştı.


Aslında İran jeopolitiğin ve acımasız uluslaraarası ilişkilerin gereğini yapmıştı. Bu açından, İngiltere ve İsrail ile son derece benzerlik gösterirler. Zaten sonradan bu iki ülkeyle ilişkilerinin iyi olduğunu anladık.


Bugün hem Amerika, hem de Rusya ile müttefik olacak kadar şaşırtıcı bir yerde duruyor İran. Rusya ile birlikte Suriye'de, Amerika ile birlikte Yemen'de Müslümanların öldürülmesiyle meşgul. Buna diplomasinin başarısı diyenler olsa da, bence dibe vurmak üzere olan bir savrulma demek gerekir.


ABD, Suudi Arabistan'ı ve Türkiye'yi bırakıp İran ile müttefik olmayı tercih etmişse, burada bir tuhaflık var demektir. Ortadoğu denkleminde, dolayısı ile dünya siyasetinde çok şaşırtıcı değişimler oluyor ve İran bunun tam merkezinde duruyor. Kendi adıma söyleyeyim, bunu çözebilmiş değilim.


Ancak şunu diyebilirim, ambargonun kalkması İran'ı ticaretin ve paranın tadıyla tanıştıracak. Sivriliklerini törpüleyeceğini ve iç politik baskıların artacağını düşünüyorum. Bir ay sonra İran'da parlamento seçimleri var. Ambargonun kalkması reformistlere yaradı. Seçimi onlar kazanırsa, fabrika ayarlarına dönmüş İran'da durum biraz değişebilir. Tüm İran'ı tek bir blok olarak görmek de yanlış. Ama yine ihtiyatı elden bırakmayalım.

 

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha