• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yeni Yaşam gazetesine 'zincirleme şekilde örgüt propagandası yapmak' davası

Yeni Yaşam gazetesine 'zincirleme şekilde örgüt propagandası yapmak' davası
0 0

Türkiye'de özgür ve muhalif basına yönelik yargı eliyle oluşturulan baskılar bitmiyor. Baskıyı yaşayan gazetelerden biri de Yeni Yaşam gazetesi.

19 Haziran 2019 Çarşamba 10:42

Gazetenin Yazı İşleri Müdürü Osman Akın hakkında açlık grevi eylemlerine dair yapılan haberler gerekçe gösterilerek dava açıldı. Suçlama ise, “zincirleme şekilde örgüt propagandası yapmak..."

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından, Yeni Yaşam gazetesi Yazı işleri Müdürü Osman Akın hakkında hazırlanan iddianame, İstanbul 28’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 

 

İddianamede, açlık grevi haberleri suçlama konusu yapıldı. Haberler gerekçe gösterilerek "Zincirleme şekilde örgüt propagandası yapıldığı” ileri sürüldü. 

 

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğüne yapılan ihbar sonucu başlatıldığı belirtilen soruşturmada, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in başlattığı eylemin 100'üncü günü olan 15 Şubat 2019 tarihli gazeteye de yer verildi.

 

"Direnişte 100 gün", "Güneşli günler için yürüyorlar" ve "Asrın Hukuk Bürosu PKK Lideri Öcalan'ın İmralı'daki 20 yılını gazetemize değerlendirdi" başlıklarının suç sayıldığı iddianamede, şu ifadeler yer aldı:

 

"PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın 15 Şubat 1999 tarihinde yakalanmasından günümüze kadar olan süreçte Abdullah Öcalan'ı öven ve destekleyen ifadelerin yer aldığı ve Abdullah Öcalan'a karşı tutuklu olduğu İmralı adasındaki destekleyen ifadelerin yer aldığı ve Abdullah Öcalan'a karşı tutuklu olduğu İmralı adasındaki hapishanede haksız tecrit ve hukuksuzluk durumlarının olduğu öne sürüldüğü, ayrıca aynı hapishanede haksız tecrit ve hukuksuzluk durumlarının olduğu öne sürüldüğü, ayrıca aynı sayfada 'Öcalan'dan pasajlar' başlığı altında Öcalan'a ait olduğu öne sürülen ifadelere yer verildiğinin anlaşıldığı...” 

 

MA'nın haberine göre savcılık, söz konusu gazetenin 15 Şubat sayısında “zincirleme şekilde örgüt propagandası yapıldığını” öne sürüldü.  

 

İddianamenin kabul edilmesiyle, gazetenin Yazı İşleri Müdürü Osman Akın, Perşembe günü İstanbul 28’inci Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkacak.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha