• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yunan basını: Türkiye Dendias'ı taşıyan uçağı havada 20 dakika bekletti

Yunan basını: Türkiye Dendias'ı taşıyan uçağı havada 20 dakika bekletti
0 0

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ı taşıyan uçağın Irak dönüşü sırasında Türkiye tarafından yaklaşık 20 dakika havada bekletildiği öne sürüldü.

15 Ekim 2020 Perşembe 13:29

Yunan devlet televizyonu ERT, izinlerin alınmış olmasına rağmen Türk makamların Türkiye hava sahasına girişine onay vermediği için Yunan Bakanı taşıyan uçağın Irak semalarında 20 dakika boyunca tur atmak zorunda kaldığını duyurdu.

 

22 yıl sonra Atina'dan Bağdat'a ilk resmi ziyaret

 

Dendias dün Irak'ın başkenti Bağdat'ta bir dizi temaslarda bulunmuştu.

 

Yunan bakanı ağırlayan Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, alternatif enerji konusunda Yunanistan'dan yararlanmak istediklerini söyledi. Hüseyin, 1998’den sonra Bağdat’a ilk ziyaretin Dendias tarafından gerçekleştirildiğine dikkati çekerek bu ziyareti "tarihi" şeklinde nitelendirdi.

 

Yunan Bakan Dendias da Bağdat’a 22 yıl sonra ülkesinden ilk resmi ziyareti kendisinin yaptığını söyleyerek, iki ülke arasındaki ilişkilerin çok iyi düzeyde olduğunu ifade etti.

 

Dendias, "İkili mutabakat zaptı imzalamamız da bunun göstergesi. Yunanlı şirketler Irak’ta sağlık ve enerji alanında yatırım yapmak istiyor. Irak’ta istikrarı destekliyoruz ki bu istikrar bölgenin istikrarı demektir." ifadelerini kullandı.

 

İki bakan, toplantının ardından ortak mutabakat zaptı imzaladı. Atina'nın Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'de Yunanistan konsolosluğu açması bekleniyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha