• Borsa 72971
  • Dolar 2,132
  • Euro 2,9565
  • Altın 89,265
 
 
 
 
 

MİT istihbarat gemisi istedi

Suriye'nin Türk jetini düşürmesiyle başlayan krizin ardından önemli bir adım atan MİT, denizleri dinleme kapasitesine sahip bir gemi satın alıyor.

MİT istihbarat gemisi istedi

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Türk jetinin Suriye tarafından düşürülmesiyle başlayan krizin ardından önemli bir projeyi hayata geçiriyor.

Teşkilat denizleri de dinleyip istihbarat toplayabilmek için gemi alımına karar verdi. Suriye'nin Türk jetini düşürmesiyle yaşanan krizin ardından büyük önem kazanan proje kapsamında alınacak istihbarat gemisinin üzerine dinleme cihazları yerleştirilecek. MİT'e ait karada konuşlu dinleme ve kestirme cihazlarının denizdeki bazı noktaları görememesinin, bu geminin alınmasını zorunluluk haline getirdiği belirtildi. Özellikle adalar ve arkasında kalan kısımlarda şu an itibariyle istihbarat faaliyetlerinin aksadığı kaydedildi. Denizdeki istihbarat faaliyetleri için MİT özellikle İstanbul Boğazı'nın çeşitli yerlerine özel cihazlar yerleştirmiş durumda. İstihbarat gemisinin tedarikiyle birlikte bütün bu sistemler de birbirine entegre edilecek.

ÜCRET FONDAN KARŞILANACAK

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Kanunu'nda yapılan değişiklikle, Savunma Sanayii Destekleme Fonu, MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün de kullanımına açılmıştı. MİT ve Emniyet'in istihbarata ve güvenlikle ilgili yapacağı bazı alımlar artık bu fondan karşılanacak. Yeni Şafak'ın edindiği bilgiye göre, Savunma Sanayii Destekleme Fonu'nun MİT'in de kullanımına açılmasının ardından SSM ve MİT mensupları arasındaki görüşmeler de arttı. Teşkilata yapılacak alımlarla ilgili üst üste toplantılar gerçekleştirildi. Önce dinleme kestirme cihazlarının tedarik edilmesine karar verildi. Ardından açık denizde istihbarat ağının güçlendirilmesi için gemi alımı kararlaştırıldı.

SÜREÇ 'ACİL' KODUYLA BAŞLADI

MİT'e alınan cihazlar, yüksek teknoloji kullanarak ilginç bir istihbarat işlevini yerine getiriyor. Sistem, hedef haberleşme yayınlarının yakalanması, yönlerinin bulunması, analizi, dinlenmesi ve kaydedilmesi amacıyla kullanılıyor. Mesela teröristlerin haberleşmek için kullandığı telsizler dinle-meye alınırken, bir taraftan da ses dalgalarından yararlanılarak yer tespiti yapılıyor. MİT'in SSM'den ikinci isteği ise 'istihbarat gemisi' oldu. Geminin tedariki için SSM tarafından acil koduyla süreç başlatıldı. Alınacak gemi, istihbarat sistemleriyle donatılarak hem denizdeki hem de karadaki hedefleri dinlemede kullanılacak. Dışarıdan bakıldığında normal bir askeri gemi olarak görülecek geminin donanımı ise tamamen farklı olacağı öğrenildi.

Okuyucu Yorumları

Bu habere ilk yorum yazan siz olun!

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış
 

EN ÇOK OKUNANLAR