• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Erkam Tufan Aytav: Cemaat birileri kızıyor diye vazgeçmeyecek

Erkam Tufan Aytav: Cemaat birileri kızıyor diye vazgeçmeyecek
0 0 2

Gazeteci Erkam Tufan Aytav, Zaman Gazetesi'ne kayyımın atanmasını ve sonrasında yaşananları Haberdar'a değerlendirdi

7 Mart 2016 Pazartesi 11:05

Gazeteci Erkam Tufan Aytav, Zaman Gazetesi'ne kayyım atanmasını ve Türkiye'deki demokrasiyi değerlendirdi. "Kayyım atanan medya kurumlarına baktığımızda birkaç ay hükümet bülteni gibi çıkarıldıktan sonra batırıldıklarını görüyoruz" diyen Aytav, "Zaman Gazetesi'ni, Cihan Haber Ajansı'nı, Today's Zaman'ı çıkaran enerji ve motivasyon kendine yeni bir mecra bulur. Bakın daha şimdiden Yarına Bakış gazetesini çıkardılar. Belli ki birileri kızıyor diye vazgeçmeyecekler" dedi.  

 


TÜRKİYE'DE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ DİYE BİR ŞEYDEN BAHSETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL

 

Bugün Grubu'ndan sonra Zaman'a da kayyum atandı. Samanyolu'nun başına benzer şeyler gelirken, IMC, Türksat'tan çıkarıldı... Basın özgürlüğü diye bir şey kaldı mı?

 

Önce bir konuyu düzelteyim. Samanyolu'na kayyım atanmadı. Ancak kayyım tehdidi altında. Türksat'tan çıkarıldı. Bu bile bir kanalın hayatiyetini devam ettirmesi adına oldukça zor bir durum. Reklam verenlerin tek tek arandığı, yeri geldiğinde tehdit edildiği bir ortamda bir kanalın hayatiyetini devam ettirebilmesi öyle kolay değil. Türkiye'de basın özgürlüğü diye bir şeyden bahsetmemiz de mümkün değil. Üstelik uzun bir süreden beri bu böyle. Tehditlerin, şantajların, gazete basmaların, ajan diye suçlamaların, "onu öyle bırakmam" demelerin, gazeteci dövmelerin olduğu bir ülkede yaşadığımızı hatırlatırım. Bütün bu şartlarda Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu'nun "Basın özgürlüğü benim kırmızıçizgimdir" ifadesi ise hiç de komik olmayan bir şakadan ibarettir. 

 

BELLİ Kİ BİRİLERİ KIZIYOR DİYE VAZGEÇMEYECEKLER

 

Zaman'la birlikte Cihan Haber Ajansı, Today's Zaman gibi kuruluşlar da ölmeye terk edildi. Bu kurumlar ne olacak?

 

Şimdiden bir şey demek çok zor. Ancak daha önce kayyım atanan medya kurumlarına baktığımızda birkaç ay hükümet bülteni gibi çıkarıldıktan sonra batırıldıklarını görüyoruz. İşte Bugün TV, Bugün Gazetesi ve Kanaltürk kapatıldı. Zaman Gazetesi'ni, Cihan Haber Ajansı'nı, Today's Zaman'ı çıkaran enerji ve motivasyon kendine yeni bir mecra bulur. Bakın daha şimdiden Yarına Bakış gazetesini çıkardılar. Belli ki birileri kızıyor diye vazgeçmeyecekler. 

 

SIRANIN CUMHURİYET'E GELMESİ MUHTEMELDİR

 

Herkes sıranın Cumhuriyet'e geldiğini düşünüyor. Bu gidiş sizce nasıl sonuçlanacak?

 

Sıranın Cumhuriyet'e gelmesi muhtemeldir. Gidişat onu gösteriyor. Medyada tek seslilik "Yeni Türkiye"nin vazgeçilmezi. En ufacık bir itiraz istemiyorlar. Sadece kendi illüzyon dünyalarını dillendirecek bir medya istiyorlar. Çemberi o kadar darılttılar ki jöleli seviyesinde yazar arıyorlar sadece. Yeteri kadar yıkama yağlama yapmayan gazetecileri bile bitiriyorlar. Bu berbat ortam bir süre böyle gider. Gider ama çok da uzun sürmez. 

 

HERKESİN KENDİNE DEMOKRAT OLDUĞU BİR ÜLKE DEMOKRAT OLMAZ

 

Demokrasi ve basın özgürlüğü konusunda ne düşünüyorsunuz?

 

Geçenlerde yapılan Abant Platformu toplantısının konusu "Demokrasinin Türkiye Problemi"ydi. Evet demokrasinin bir Türkiye problemi var. Demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü bir türlü içselleştiremiyoruz. Kemalistinden, laikine, oradan İslamcısına herkes aynı. Demokrasiyi sadece kendimiz için istiyoruz. Bir başkası için istemiyoruz. 

 

Herkesin evinin önünü süpürürse o ülke temiz olur ama herkesin kendine demokrat olduğu bir ülke demokrat olmaz, faşizm gelir. O bölünmüşlükten birileri istifade eder. Kendi despotizmini kurar. Türkiye'deki durum da budur. Hadi Tayyip Erdoğan gitti diyelim, Türkiye'ye demokrasi gelecek mi? Gerçekten, bedel ödemek pahasına, demokrasiyi isteyen hangi parti, hangi STK, hangi akademik ve iş dünyası var? 

 

Bir gazeteye el konduğunda bütün muhalefet milletvekillerinin anında orada olması, göğsünü siper etmesi gerekmez miydi? Diğer medyanın, STK'ların bunu gümbür gümbür dile getirmesi gerekmez miydi? Toplumda demokratik bilinç gelişmeden demokratik düzen asla mümkün olmayacak. Bakın, "Survivor" bir gün yayınlanmasa bu toplum sokaklara dökülür ama gazetelere el konmuş kimsenin umurunda olmaz. Aydınıyla halkıyla, siyasetçisiyle durum budur. Acı ama gerçek budur. Ortada bir avuç halk ve birkaç aydın demokrasi mücadelesi veriyor ama yetmiyor tabii ki. 

 

Bir grup "oh olsun" derken Zaman'ın ve "cemaat medyasının" geçmişte "bilerek ve isteyerek" suç işlediğini, algı operasyonu yaptığını söylüyor. Ne dersiniz? Keşke şu şöyle yapılmasaydı dediğiniz bir şey var mı?

 

"Cemaat medyası" Ergenekon ve Balyoz operasyonları döneminde darbecilere karşı bir duruş göstererek demokratik cephede yer almıştır. Bir kısım medya da ortada o kadar delile rağmen, Yargıtay'ın bile onayladığı davaları inkar etmiş ve darbecileri aklama çabasına girmiştir. Bu süreçte "cemaat medyası" demokrasi mücadelesinde hatalara düşmüş olabilir. Bu da medya etiği açısından tartışılabilir. Bugün Zaman'a el konduğu bir dönemde "bu haberler nelerdi"yi tartışmak ahlaki değildir. Ancak genel olarak askeri vesayete karşı demokrasi mücadelesinde doğru yerde durduğunu söyleyebiliriz.

 

DEMOKRATİK BİR SIÇRAMA MEYDANA GETİRDİ

 

Cemaat'in son dönemlerde daha çoğulcu bir yapıya kavuştuğunu düşünüyor musunuz? Kürt sorununda daha duyarlı, erkek görüntüsünden kurtulmuş bir cemaat mümkün müydü eskiden?

 

Önce şu cemaat kavramını düzelteyim. Yetmişlerde cemaat olarak yola çıkmış olan bu yapı zaman içerisinde daha heterojen bir sivil toplum hareketine dönüşmüştür.  Bu sebeple Hizmet içinde demokratik bilinç açısından farklı kategorilerde insanların olması söz konusudur. Yaşanan cadı avının Hizmet hareketine gönül verenler için demokratik bir sıçrama meydana getirdiğini gözlemliyorum. Oldukça öğretici bir süreç oluyor. "Hizmet Hareketi-demokrasi" ilişkisini sorgulayanları yadırgadığımı buradan ifade etmek isterim. Sanki Türkiye, İsviçre toplumu da bir tek Hizmet Hareketi'ne gönül verenler demokrasi ile problemli. Yok böyle bir şey.

 

Demokratlık sicilimiz ne yazık ki çok kötü...

 

Evet. Demokratik ve çoğulculuğu özümsemiş Türkiye de kaç tane parti, sivil toplum örgütü, toplumsal katman gösterebilirsiniz? Böyle bir Türkiye'de sanki bir tek demokratik bilinç açısından Hizmet Hareketi gerideymiş gibi gösterilmesi insafsızlıktır. Bugün hizmetini bu açıdan eleştirenlerden pek çoğunun demokratik sicillerinin hiç de temiz olmadığını gayet iyi biliyoruz. İlk taşı hiç günahı olmayan atmalı.

 

Cemaat'ten demokrat bir tavır geliştirmesini istemek ve beklemek hepimizin hakkı ama bazıları var ki kendileri hayatlarının bir tek gününü demokrat geçirememişler...

 

Bugün bu suçlamayı yapanların düne kadar askerin ardına sığındıklarını, bugün bile toplumun bir kesimine yapılan linç karşısında masanın altına saklandıklarını, hatta alkışladıklarını görüyor ve biliyoruz.

 

Demokrat görünümlü olup da demokratik evrimini tamamlayamamış o kadar çok kişi ve grup var ki ülkemizde. Sağından, soluna kadar. Bununla birlikte bugün itibarıyla, Hizmet Hareketi'ne gönül vermiş insanların Türkiye ortalamasının üzerinde bir demokratik tavır gösterdiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

 

Sizin düzenlediğiniz Abant Platformu, çağırdığı birbirinden değerli isimlerle bir özgürlük buluşması gibi olmuştu. O birbirinden farklı görüşlere sahip insanları biraraya getiren neydi?

 

Abant toplantılarını Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'ndan özerk bir Abant Yönetim Kurulu düzenliyor. Vakıf sadece altyapı organizasyonunu yapıyor. Kimse Abant toplantısına bu karar geniş bir katılım olabileceğini beklemiyordu. Hüseyin Gülerce ve Avni Özgürel gibi yazarlar "bir daha Abant toplantısını yapamazlar" diyorlardı. Tahminlerinizle temennilerinizi karıştırırsanız işte böyle yanlış sonuçlara varırsınız.

 

ÇOK GENİŞ VE RENKLİ BİR KATILIM OLDU 

 

Ömer Laçiner'den Ali Bulaç'a, Perihan Mağden'den Murat Belge'ye, Özbudun'a...

 

Çok geniş ve renkli bir katılım oldu. Bu kadar geniş bir aydın katılımının olmasında farklı motivasyonların olduğunu düşünüyorum. Bir, Türkiye'nin gidişatından endişe duyma ve biraraya gelip sinerji oluşturma, çözüm bulma arayışı. İki, Abant toplantıları dışında özgür, cesur ve renkli biraraya geliş ortamının neredeyse kalmaması. Üç, "Cadı avının olduğu yerde cadı olurum" düşüncesinin varlığı. Cadı avına karşı bir duruş sergileme ve hukuksuzluklara karşı çıkma düşüncesi. Her türlü tehdide rağmen aydınların biraraya gelmesi ülkemizin geleceği adına bir ümit ışığı olmuştur. 

 

Demokrasinin yakın gelecekte bu ülkede yaşanabileceğine dair en ufak bir umudunuz kaldı mı?

 

Umutsuz yaşanmaz.

 

Twitter: @bilgehanucak

 

KAYNAK: HABERDAR 

0 0 2
YORUMLAR
  • Ziyaretçi
    adalet7 Mart 2016 Pazartesi 14:15 işte size demokrat yorumu (türkoğlu) arkadaşım havanda su dövme cemaati geçmişle suçlarken asıl bilinç altınızda zalim iktidardan korktuğunuz için karşı çıkamadığınızı masanın altına saklanmak için cemaatte zamanında.... diye başlayan cümleler kurduğunuzu azıcık aklı olanlar anlıyor bırakın bunları azıcık cesaretli olun adam gibi zalime karşı durun unutma tarih masanın altına saklananları değil zulme baş kaldıranları yazar
  • Ziyaretçi
    TÜRKOĞLU7 Mart 2016 Pazartesi 11:29 ERKAM EFENDİ ANADOLU BİR KISSA ANLATILIRYA.ADAMIN BİRİ DOKTORA ÇOCUĞUNU GÖTÜRÜR DOKTOR MUAYENE EDER 40 GÜN SONRA GELİN DER.ADAM BİRŞEY ANLAMAZ AMA GİDER 40 GÜN SONRA GELİR HEKİM DERKİ SOĞAN YEME.ADAM ŞAŞIRIR DERKİ BUNUN İÇİNMİ BİZİ 40 GÜN BEKLETTİN OGÜN NEDEN DEMEDİN DEYİNCE O GÜN BENDE SOĞAN YEDİM SÖZÜMÜN HÜKMÜ OLMASI İÇİN O İŞİ BENİM YAPMAMAM LAZIMDI BİRŞEYDE VÜCUTTAN 40 GÜNDE ÇIKTIĞI İÇİN SONRA GELİN DEDİM DER.ANLAYANA GÜZEL KISSA.YADA GEÇMİŞİNDE KÖTÜ İŞLER YAPAN BİRİ NASİHAT ETSE EN ÖNCE KENDİNE BAK DERLER.ŞİMDİ TUFAN EFENDİ DEMOKRASİ VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ DİYOR.EFENDİ SORARLAR ERBAKAN HÜKÜMETİNDE CEMAATİN TUTUMU FETULLAHIN ERBAKAN HAKKINDA Kİ GÖRÜŞÜ REFAAH PARTİSİ KAPATILMA DAVASINDAKİ TAKTİĞİ BECEREMEDİNİZ GİDİN MANŞETİ,ASKER SEVAP KAZANDI AÇIKLAMASI ORTADAYKEN DEMOKRASİ DEMENİZ KOMİK.EN AZINDAN ÖZÜR DİLEYİN O ZAMAN KORKTUK ASKERDEN DEYİN SONRA ALF EDİN.AYRICA BASINLA İLGİLİ EKREM DUMANLININ ARŞİV YAZILARINA BAKIN.İNANIN BUGÜN O KLADAR AĞIR LAFI HİÇBİR AK PARTİLİ DEMEMİŞTİR.MESALA ÇOK AÇIK OLAN ODA TV.DAVASINDAKİ SÖZLERİ PANİĞE GEREK YOK HUKUK VAR SİZLER HEM GAZETECİLİKTEN DEĞİL KUMPASDAN İÇERDESİNİZ DEDİĞİ GÜN GİBİ ORTADA.DÜN İŞİNİZE GELDİĞİ GİBİ BECEREMEDİNİZ HUKUK VAR DİYENELRİN 11 SENE AKP İLE KANKA OLUP İNSANLARI CEMAATTEN DEĞİLSENİZ ,ABİ ABLA DEĞİLSENİZ ZAMAN ABONESİ DEĞİLSENİZ HAKKINIZ BİTMİŞTİR DİYEN SİZ DEĞİLMİŞ GİBİ İNSANLARI BALIK HAFIZALI SANIP DALGA GEÇER GİBİ DEMOKRASİ BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ DEMENİZ SİZİ GÜLÜNÇ DURUMA SAHİH CEMAATEDE ZARAR VERİYOR.SİZİN GİBİ TİPLERİ CEMAATİN TEMSİLCİSİ SANIYORLAR CEMAATE MAL EDİP KIZIYORLAR.EĞER SİTEDE ETİKSENİZ EKREM DUMANLININ BASINLA İLGİLİ ODA TV İLE İLGİLİ YAZI VE MANŞETLERİNİDE YAYINLARSINIZ.
YORUM EKLE

captcha