• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ağız kokusu hastalığın habercisi olabilir

Ağız kokusu hastalığın habercisi olabilir
0 0

Uzmanlar, diş bakımı ile birlikte ağız kokusunu önlemek için, buna neden olan yiyecek ve içeceklerden kaçınılması gerektiğini vurguladı.

5 Şubat 2016 Cuma 08:56

Hospitadent Diş Hastanesi Yönetim Kurulu üyesi Diş Hekimi Recep Eşkar, birçok hastalığın habercisi olabilecek ağız kokusu hakkında bilgiler verdi.

 

Eşkar, “Ağız kokusu; bireylerin, beden-ruh-sosyal sağlığını da olumsuz yönde etkiyebilir. Arkadaş ve dost çevresinden uzaklaşma, başka insanların varlığı sebebiyle sosyal ortamlarda bulunmaktan kaçınma gibi olumsuz durumları beraberinde getirebilir. Bu nedenle ağız kokusuna sebep olan problem teşhis edilmeli ve sebebe yönelik tedavi uygulanmalıdır. Aynı zamanda ağız kokusunu önlemek için kokuya neden olan yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.” diye konuştu.

 

Ülkemizde her 4 kişiden 1’inde bulunan ağız kokusundan kurtulmak için uygulanabilecek yöntemleri açıklayan Recep Eşkar, şunları sırladı:

 

1- Yumuşak diş fırçası değil orta sertlikte diş fırçası kullanılmalıdır.


2- Bakteri plakları ve yiyecek artıklarını temizlemek için dişler günde en az iki defa fırçalanmalı ve her gün diş ipi kullanmalıdır. 


3- Ağız kokusunun nedenlerinden biri de dildeki tabakalaşmadır. Bu nedenle dilimizi fırçalamayı alışkanlık haline getirmemiz gerekmektedir. Dişleri fırçalayarak ağız kokusunun %20’sinden, dil fırçalayarak ağız kokusunun %80’inden kurtulabilirsiniz.


4- Ağız kokusunu yok etmek için piyasadan satın alınan gargaraların bir kısmı, içindeki alkol sebebiyle ağız kokusunu artırabilir.


5- Çinkolu diş macunu, çinkolu sakız gibi çinko içeren ürünler ağız kokusunu yok eder.


6- Diş ve diş eti hastalıkları ağız kokusuna neden olduğundan ağız muayenesi ve bakımı için diş hekimi düzenli olarak ziyaret edilmelidir.


7- Ağızdaki tüm diş çürükleri, kırık dolgu veya kron-köprü tedavi ettirilmelidir.


8- Protez, dolgu, diş köprülerinin aralarına kaçan ve orada kalan yiyecekler kötü kokuya sebep olacağından her gece protezleri çıkarmak ve temizlemek gerekmektedir.


9- Ağız kuruluğundan dolayı ağız kokusu olur. Ağız kuruluğuna sebebiyet vermemek için mutlaka bol bol su içilmelidir.


10- Maydanoz nefesimizi doğal olarak temizlemede etkilidir. Kahve taneleri, limon kabukları ağız kokusunu gidermektedir.

 

KAYNAK: CİHAN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha