• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Araştırma: Facebook paylaşımları bazı hastalıkların teşhisinde yol gösterici olabilir

Araştırma: Facebook paylaşımları bazı hastalıkların teşhisinde yol gösterici olabilir
0 0

Facebook paylaşımlarının bazı sağlık durumlarının öngörülmesinde geleneksel demografik verilerden daha iyi olduğunu ortaya koyan yeni bir araştırma yayımlandı.

19 Haziran 2019 Çarşamba 16:19

Independent Türkçe'de yer alan habere göre araştırmacılar, kullanıcılarının Facebook paylaşımlarında kullandıkları dilin doktorlara kullanıcıların depresyon veya diyabet gibi hastalıkların teşhisinde yardımcı olabileceğini söylüyor.

 

Stony Brook Üniversitesi ve Pensilvanya Health System Üniversitesi’nde yapılan çalışmada, araştırmacılar kullandıkları otomatik veri toplama yöntemiyle, elektronik tıbbi sicilleri sosyal medya hesaplarıyla bağlantılı bin hastanın bütün bir Facebook geçmişini topladı ve inceledi.

 

Kaygı bozukluğu dahil 21 farklı rahatsızlık için yol gösterici

 

Gönderilerde kullanılan dilin ve yaş ve cinsiyet gibi demografik özelliklerin incelenmesinin ardından araştırmacılar, kullanıcıların Facebook geçmişinden elde ettikleri verilerle 21 farklı rahatsızlığın tanımlanabileceğini ortaya koydu. Bunların arasında psikoz, kaygı bozukluğu ve alkol bağımlılığı yer alıyor.

 

Araştırmacılar, 10 rahatsızlığın teşhisinde Facebook verilerinin demografik özelliklerden daha faydalı olduğu sonucuna vardı.

 

"Tanrı" diyenlerde diyabet riski daha fazla

 

Kullanılan bazı kelimeler ilgili rahatsızlıklarla doğrudan bir bağa sahip. Örneğin, gönderilerinde “içmek” ve “şişe” gibi kelimeler kullananların alkol bağımlısı olma ihtimali daha yüksek.

 

Daha az kesin olmak kaydıyla, gönderilerinde “Tanrı” ve “dua etmek” gibi kelimeler kullananların, bu kelimeleri daha az kullananlara nazaran diyabet olma ihtimali 15 kat daha fazla.

 

Penn Medicine Dijital Sağlık Merkezi yöneticisi, başyazar Raina Merchant, “Bu yeni bir çalışma olmasına rağmen, gönderilerden elde edilen verilerin hastaların ve doktorların daha iyi bilgilendirilmesinde kullanılabileceğini umuyoruz. Sosyal medya gönderileri sıklıkla yaşam tarzı ve deneyimlerle alakalı olduğundan ya da kullanıcıların nasıl hissettiğine dair fikir verdiğinden, elde edilen veriler rahatsızlıkların yönetimine ve şiddetlenmesine dair ek bilgiler sağlayabilir” ifadelerini kullandı.

 

Kullandığımız dil ile yaşadığımız rahatsızlıklar arasında ilişki var

 

Stony Brook Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi alanında Yardımcı Doçent Andrew Schwartz, “dijital dilin” hayatlarımıza dair farklı noktaları açığa çıkardığını ve bu bilgilerin tıp uzmanlarına teşhis koymada yardımcı olabileceğini söyledi.

 

Schwartz, “pek çok çalışma, dil kullanımı ve özgün bir rahatsızlık arasında bağ bulunduğunu gösteriyor. Örneğin dil, depresyona ya da kişinin kanser olup olmadığına dair bilgi verir. Ayrıca birçok tıbbi rahatsızlığı inceleyerek, bunların birbiriyle nasıl ilişkilendiğine dair bir fikir edinebiliriz ve bu da tıp alanında yeni yapay zeka uygulamalarına olanak verebilir” diye ekledi.

 

Araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlar doğrultusunda, araştırmacılar doktorların hastaların sosyal medya verilerine ulaşabildiği bir sistemin geliştirilebileceğini söyledi. Böylece ek bilgileri inceleme olanağına sahip doktorlar daha etkili tedavi yöntemleri geliştirebilir.

 

Başyazar Raina Merchant, “Örneğin kilo vermeye çalışan, yemek seçimlerinde ve diyet konusunda yardıma ihtiyaç duyan biri sosyal medya kayıtlarını kullanarak alışıldık yöntemlerden daha iyi bir görüş sağlayabilir” dedi.

 

Merchant bu yıl içinde teoriyi test etmek için yeni bir çalışma düzenleyecek.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha