• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Araştırma: Steteskoplarda enfeksiyona yol açan bakteriye rastlandı

Araştırma: Steteskoplarda enfeksiyona yol açan bakteriye rastlandı
0 0

Araştırmacılar doktorların kullandığı göğüs dinleme aleti steteskop üzerinde farklı türlerde bakteriler bulunduğunu ortaya koydu. Alet temizlendikten sonra bile enfeksiyona neden olan canlı organizmaları barındırabiliyor.

22 Aralık 2018 Cumartesi 11:23

Infection Control & Hospital Epidemiology dergisinde yayınlanan bir araştırma göre doktorunuzun vücudunuza koyduğu steteskop tehlikeli bakterilerle kaplanmış olabilir. Araştırmacılar söz konusu aletin ne kadar sağlıklı olduğunu test etmek için bir yoğun bakım ünitesinde incelemelerde bulundu.

 

Araştırma sonucunda steteskop yoluyla kişiye bulaşan bakterilerin hastayla birlikte eve taşındığı ortaya çıktı. Aletler sterilize edilse bile bakterilerden tam olarak kurtulmuyor.

 

İncelenen tüm steteskoplarda bakteriye rastlandı

 

Araştırma kapsamında yoğun bakım ünitelerindeki 40 steteskopun hepsinde de farklı türlerde bakteri bulundu. Aletlerin aynı zamanda eubacteriales takımının micrococcaceae familyasına bağlı bir bakteri türü olan stafilokok barındırdığı sonucuna ulaşıldı. Stafilokok toksinleri gıda zehirlenmesi durumlarında ana etken olmalarıyla tanınıyor.

 

Üzerinde inceleme yapılan steteskopların tümünün de araştırmanın yapıldığı sırada aktif olarak kullanılan aletler olduğu belirtildi.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - KAMURAN SAMAR

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha