• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Aşırı sevinç kalbinize zarar verebilir

Aşırı sevinç kalbinize zarar verebilir
0 0

İkramiye kazanmak ve oğlunu evlendirmek gibi anlarda yaşanan sevincin yol açtığı duygusal stres kalbe zarar verebiliyor.

3 Mart 2016 Perşembe 12:54

İsviçre'de yapılan bir araştırmada, kalp kasıyla çevrili iki boşluktan biri olan kalbin sol karıncığındaki değişiklik olarak tanımlanabilecek 'takotsubo kardiyomiyopatisi' vakaları incelendi. Sonuçları ölümcül olabilen takotsubo kardiyomiyopatisi vakalarının dörtte üçü stresten kaynaklanıyor.


Zürih Üniversite Hastanesi'nin European Heart Journal adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırması, her 20 vakadan birine sevinçli anlardaki stresin neden olduğunu belirledi. Ancak bu durum normalde geçici oluyor ve insanlar genellikle daha sonra kendilerini normal hissediyorlar.


1750 hastayı inceleyen araştırmacılar, şu nedenlere dayalı kalp rahatsızlıkları belirledi:


*Doğumgünü partisi

*Oğlunu evlendirmek

*50 yıl sonra bir arkadaşla buluşmak

*Büyükanne olmak

*Tuttuğu rugby takımının maçı kazanması

*İkramiye kazanmak


Bu gibi olaylardan en çok etkilenenlerin ise menopoza giren kadınlar olduğu görüldü. Araştırmacılardan Dr Jelena Ghadri "takotsubo sendromuna yol açan nedenlerin daha önce sanıldığından daha çeşitli olabileceğini gösterdik" diyor.


"Takotsubo sendromu hastaları, sadece klasik kalbi kırık kişiler değil, olumlu duygular da buna neden olabiliyor."


İngiliz Kalp Vakfı yöneticilerinden Prof. Peter Weissberg ise, duygusal olayların kalbe nasıl geçici olarak zarar verdiğini belirlemek için daha birçok araştırma yapılması gerektiğine dikkat çekti.

 

KAYNAK: BBC Türkçe

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha