• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

AVM'ler ve iş yerleri için klima uyarısı: Doğru çalışmaması enfeksiyon riskini artırabilir

AVM'ler ve iş yerleri için klima uyarısı: Doğru çalışmaması enfeksiyon riskini artırabilir
0 0

Ramazan Bayramı'nın ardından ofislere dönme planı yapılan işyerlerindeki klimaların düzenli temizlenmediği takdirde tehlikeli olabilir

17 Mayıs 2020 Pazar 11:46

Ramazan Bayramı'nın ardından ofislere dönme planı yapılan işyerlerindeki klimaların düzenli temizlenmediği takdirde tehlikeli olacağına dikkat çeken enfeksiyon uzmanları, alışveriş merkezleri ve kalabalık iş yerlerinin açılmasının büyük riskler taşıdığını belirtti.

 

Hürriyet'ten Ece Çelik'in haberine göre, işte enfeksiyon uzmanlarının yorumları...

 

"Klima sistemlerinin ventilasyon sistemi kontrol edilmeli"

 

Prof. Dr. Esin Şenol: Dünya Sağlık Örgütü işyeri havalandırmalarının toplum sağlığı açısından tehlikeli olabileceğini sık sık dile getiriyor. Salgının ardından normal hayata dönmeden önce kapalı yerlerde çalışacak kişiler için mutlaka klima sistemlerinin ventilasyon sistemi kontrol edilmeli.

 

Çünkü filtrelerin doğru çalışmaması enfeksiyon riskini artırabilir. Bunun için mühendislik şirketleri danışmanlık veriyor. Normalleşme sürecinde oturma pozisyonlarının ayarlanması dahil işyerlerinin teknik rehberlik alması gerekiyor.

 

"Alışveriş merkezleri ve kalabalık işyerlerinin açılması riskler taşıyor"

 

Prof. Dr. Kayıhan Pala: İşyerlerinde ve AVM gibi kalabalık ortamlarda kullanılan klimalar elbette ki risk oluşturuyor. Eğer havalandırma amacıyla kullanılan klimaların içerisinde hepa filtre yoksa hastalığın yayılımı konusunda risk oluşturabilir.Zaten bu tip klimalar başka hastalıkların da yayılmasına sebep oluyor, alerjilere sebep oluyor. Alışveriş merkezleri ve kalabalık iş yerlerinin açılması büyük riskler taşıyor. Bu sistemler kişinin soluduğu havayı eğer temizlemeden tekrar ortama veriyorsa çok tehlikeli.Salgın sürdüğü müddetçe evlerdeki ve arabalardaki klimaların risk unsuru olduğunu söyleyebiliriz.

 

"Düzgün çalışan havalandırma sistemi enfeksiyonun yayılmamasını sağlar"

 

Prof. Dr. Önder Ergönül: Toplumda bu konuda bir yanılgı olduğunu düşünüyorum. Düzgün çalışan bir havalandırma sistemi tam tersi ortamdaki havayı temizler. Bu enfeksiyonun yayılmasına değil tam tersi yayılmamasına yarar.Ama düzenli temizlenmiyorsa, içerideki havayı doğru süzmüyor ve temiz hava vermiyorsa elbette sorun olur. Bir ofiste nemli hava varsa, küf varsa o zaman tehlike var demektir. Firmalar klimalarının bakımına önem verirse bu risk ortadan kalkar.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha