• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Avrupa’da milli gelirden sağlığa en az pay ayıran ülke Türkiye

Avrupa’da milli gelirden sağlığa en az pay ayıran ülke Türkiye
0 0

Türkiye, Avrupa’da sağlık harcamalarına gayri safi yurtiçi hasıladan (GSYİH) en az pay ayıran ülke oldu.

4 Eylül 2019 Çarşamba 14:59

Türkiye, GSYİH’nin sadece yüzde 4,3’ünü sağlık harcamalarına ayırırken bu oran Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ortalama yüzde 9,9.

 

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) ülkelerin sağlık harcamalarına ne kadar pay ayırdığını açıkladı. 2016 verilerine göre Avrupa’da sağlık harcamalarına gayri safi yurtiçi hasıladan en fazla pay ayıran ülke yüzde 12,3 ile AB üyesi olmayan İsviçre. İkinci sırada yüzde 11,5 ile Fransa gelirken bu ülkeyi Almanya (yüzde 11,1), İsveç (yüzde 11) ve Norveç (yüzde 10,5) takip etti. 28 AB ülkesinin ortalaması ise yüzde 9,9 gerçekleşti.

 

Avrupa Birliği'nde Romanya son sırada

 

AB ülkeleri içinde sağlığa en az pay ayıran yüzde 5 ile Romanya. Milli gelirde Avrupa’nın en önde gelen ülkelerinden birisi olan Lüksemburg ise sıralamada yüzde 5,5 ile Romanya’nın ardından sondan ikinci durumda. Ancak Eurostat’a göre Lüksemburg’un sıralamada sonlarda yer almasının sebebi bu ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının çok yüksek olması. Listeye göre sadece 7 ülke AB ortalamasının üstünde sağlığa bütçe ayırdı.

 

 

Gayri safi yurtiçi hasıla tam olarak bir ülkenin milli gelirini yansıtmazken kişi başına düşen milli gelir denildiğinde GSYİH verileri kullanılıyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha