• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Bakanlıktan grip uyarısı yapıldı

Bakanlıktan grip uyarısı yapıldı
0 0

Sağlık Bakanlığı, grip enfeksiyonlarının son haftalarda arttığına dikkat çekerek, “Grip aşısı grip mevsimi boyunca yaptırılabilir. Hasta kişiler hekime başvurmalı ve hekim önerisi dışında ilaç kullanmamalıdır” açıklamasını yaptı.

28 Aralık 2015 Pazartesi 07:08

Bu mevsimde en sık görülen grip virüslerinin Influenza A(H1N1) ve A(H3N2) alt tipleri olduğunu belirten Sağlık Bakanlığı, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hastalananların ve hastaneye yatırılanların artması beklenmektedir” uyarısını yaptı.


Özellikle hastalık açısından dikkat edilmesi gereken risk grupları ve aşılanmanın önemine vurgu yapıldı. Risk grubundaki bireyler şunlar:


“65 yaş ve üzeri kişiler, 2 yaşın altındakiler, hamileler, bakımevi ve huzurevinde kalanlar, kronik böbrek yetmezliği olanlar, astım, kronik akciğer hastalığı olanlar, kalp-damar sistemi hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar, kan hastalığı olanlar, şeker hastalığı olanlar, nörolojik hastalığı olanlar, metabolik hastalığı olanlar, kronik karaciğer hastalığı olanlar, aşırı kilolu olanlar, sağlık çalışanları, 6 ay-18 yaş arasında olup uzun süre aspirin kullanması gerekenler.”


El yıkama ve kişisel hijyenin gripten korunmada önemini belirten bakanlık, “Hasta kişilerle temastan kaçınılmalı, kalabalık ve kapalı ortamlarda uzun süre kalınmamalıdır” diye ekledi.


KAYNAK: DHA

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha