• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Bakanlıktan kapsül deterjan uyarısı

Bakanlıktan kapsül deterjan uyarısı
0 0

Dünyada her yıl 16 bin çocuk, kapsül deterjan yuttuğu için zehirleniyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bu konuda aileleri uyardı. Bakanlık, kapsül deterjanların erişim alanından uzakta muhafaza edilmesi gerektiğini söyledi.

23 Ekim 2015 Cuma 11:14
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, aileleri, kapsül detarjanlar konusunda uyardı. Çünkü dünyada her yıl 16 bin çocuk, bu kapsülleri yuttuğu için zehirleniyor.

Gümrük bakanlığı, ekonomik kalkınma ve işbirliği örgütü ile ortak bir broşür hazırladı. Broşürde, renkleri ve parlaklığıyla çocukların dikkatini çeken, kapsüllerin yarattığı tehlike anlatıldı. Bakanlık, kapsül detarjanların çocukların görüş ve erişim alanından uzakta muhafaza edilmesi uyarısında bulundu.

Kapsül detarjanlar temas halinde, gözde kızarıklık, iltihap, tahriş, kaşıntı ve kimyasal yanıklara sebebiyet verebiliyor. Yutulması halinde, ise şiddetli kusma, öksürük, ciddi solunum bozukluğu, mide bulantısı ve baş dönmesi görülebiliyor.

Broşürde, ailelere böyle bir durumla karşılaştıklarında ne yapmaları gerektiği de anlatılıyor. Kapsülü yutan çocuğun kusmaya zorlanmaması gerekiyor. Bakanlık, ilk olarak, çocuğun ağız ve yüzünün iyice yıkanmasının ardından da "Alo 114" Ulusal Zehir Danışma Merkezi'nin aranması gerektiğine dikkat çekti. 

KAYNAK:NTV
0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha