• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Bayramda 'Tatil Kalbi Sendromu'na dikkat

Bayramda 'Tatil Kalbi Sendromu'na dikkat
0 0

Çoğunlukla tatil dönemlerinde ortaya çıktığı için ‘Tatil Kalbi Sendromu’ olarak bilinen rahatsızlık, hiçbir kalp şikâyeti olmayanlar için de tehlike yaratıyor.

11 Ağustos 2019 Pazar 12:51

Aşırı yiyecek ve alkol tüketimine bağlı olarak kalpte ritim bozukluğuna neden olan bu rahatsızlık çok bilinmese de ‘Holiday Heart Syndrome’ (HHS), 40 yıldır literatürde yer alıyor.

 

Sözcü’nün haberine göre, Tatil Kalbi Sendromu'nda ritim bozukluğunun dışında bayılma, bilinç kaybı gibi şikâyetler de ortaya çıkıyor.

 

Tek başına ölümcül olmayan bu sendrom, beraberinde getirdiği baş dönmesi, nefes almada zorluk, göğüste baskı hissi, bayılma, bilinç kaybı, çarpıntı gibi durumlarla tehlikeli hale gelebiliyor.

 

Nedenleri ne?

 

Özellikle tatillerde insanların beslenme düzenine dikkat etmemesi ve aşırı yemek yemeye yönelmesi kandaki serbest yağ asitlerinin artmasına neden oluyor

 

Aşırı tüketimin ardından ilk 48 saat içerisinde ortaya çıkan Tatil Kalbi Sendromu’nun belirtileri, sonradan kaybolur. Bu şikâyetle hastaneye başvuranlarda genellikle olayın üstünden iki gün geçtikten sonra kalple ilgili yapılan tetkikler temiz çıkıyor.

 

Ortaya çıkardığı belirtilerle kalp krizini andıran rahatsızlıkta aslında kalple ilgili bir bulguya rastlanmıyor; damarlar tıkalı değil, kalp kapağı bozuk değil veya kalp yetmezliği yok.

 

Ancak uzmanlar kalpte ritim bozukluğunun önemli bir semptom olduğuna dikkati çekiyor. Ritim bozukluğu devam ederse kalp içerisinde pıhtı oluşumuna sebep olur. Pıhtı oluşumu da beyne ulaşarak inmeye sebep olabilir.

 

Bu nedenle ritim bozukluğunun geçici mi yoksa kalıcı mı olduğunu iyi tespit etmek gerekiyor.

 

 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha