• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Bembeyaz dişler sağlıklı dişler demek değildir

Bembeyaz dişler sağlıklı dişler demek değildir
0 0

Beyaz dişlerin çok daha güzel göründüğünü kabul ediyoruz fakat bu her zaman dişlerin daha sağlıklı oldukları anlamına gelmiyor.

14 Aralık 2017 Perşembe 15:32

Araştırmalara göre insanların yüzde 18-52'sinin dişlerinden memnun değil.

 

İngilizler sarı dişleriyle dalga konusu olurken magazin dergileri ve sinema ekranları ise bembeyaz, inci gibi dişlerle dolu.

 

ABD'de ise diş hekimi ziyaretlerinin önemli bir kısmı diş beyazlatmak amacıyla yapılıyor.

 

Hal böyle olunca doğal olarak beyaz dişlerin sadece daha çekici değil, daha sağlıklı olduğunu düşünürüz.

 

Dişlerimizin rengini belirleyen unsurlar arasında genlerimiz ve yaşımızın yanı sıra sigara, yiyecek ve içecekler ve belli ilaçları alıp almadığımız vardır. Yaş ilerledikçe diş mineleri aşındığı için de dişler doğal olarak sararır.

 

Domatesli soslar, kahve gibi kromojen içeren, renkli bileşimlere sahip yiyecek ve içecekler dişte lekeler oluşturabiliyor. Bazı bakteri ve mantarlar da dişlere yeşil ya da gri tonları veren bir görünüm sağlayabilir.

 

Laboratuvar deneylerinde genellikle canlı insanların dişleri yerine daha geniş yüzeye sahip olan inek dişleri veya çekilmiş insan dişleri kullanılır.

 

Bir araştırmada inek dişleri bir saat boyunca çay, kırmızı şarap veya beyaz şarap içinde bekletilmiş, en fazla lekeyi kırmızı şarabın bıraktığı belirlenmişti. Çayın ise kendi başına leke bırakmadığı, ama beyaz şarap içtikten sonra içilen çayın leke bıraktığı belirlendi. Şaraptaki asit diş minesini daha gözenekli hale getiriyor, dolayısı ile ardından içilen çay leke bırakıyor.

 

Yiyecek ve içeceklerden kaynaklı lekeler dişin rengini etkilemesi normal ve bu renk değişimi dişlerin sağlıksız olduğu anlamına gelmiyor. Dişleriniz inci gibi olsa bile diş eti hastalıkları veya çürüklerle baş ediyor olabilirsiniz. Diğer yandan dişleriniz tümüyle sağlıklı, ama sarı ya da kahverengimsi bile olabilir.

 

Peki sadece estetik amaçla dişlerini beyazlaştırmak isteyenler ne yapmalı?

 

Piyasada bu amaçla satılan birçok diş macunu, bant, jel ve gece dişlere takılan kılıflar var ve bunların birçoğu lekeleri aşındırıcı veya ağartıcı maddeler ya da her ikisini içeriyor. Bazıları ise sararmaya karşı dişe mavimsi bir görünüm sağlayıp daha beyaz görünmesini mümkün kılıyor.

 

Diş hekimlerinde uygulanan beyazlatıcılar evde uygulanandan daha etkili maddeler içerse de tedavinin etkili olup olmaması kişiden kişiye değişiyor.

 

Beyazlatılan dişlerin beyaz kalması için yapılması gereken lekelere sebebiyet verebilecek yiyecek ve içeceklerden uzak durmak.

 

Ama genel kural şu ki dişlerinizin beyaz olmaması sağlıklı dişlere sahip olmadığınız anlamına gelmiyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha