• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Covid-19 ne yaşa ne de hastalığa bakıyor: Risk herkes için

Covid-19 ne yaşa ne de hastalığa bakıyor: Risk herkes için
0 0

Yeni tip koronavirüsün yol açtığı Covid-19 hastalığının henüz küresel salgına dönüşmediği dönemde elde edilen veriler nedeniyle, virüsün daha çok yetişkinler, özellikle de yaşlılar için hayati risk oluşturduğu üzerinde duruldu.

1 Nisan 2020 Çarşamba 20:50

Pandemi ilan edildikten sonra hükümetlerin aldığı önlemler de çoğunlukla yaşlıları ve kronik rahatsızlıkları olanları korumayı amaçlıyordu. Oysa dünyanın dört bir yanından gelen haberler, Covid-19'un ne yaş ne de sağlık durumunu tanıdığını gösterdi.

 

En genci 12 yaşında, hepsi sağlıklı

 

Belçika'nın Ghent kentinde yaşayan 12 yaşındaki Rachel adlı kız çocuğu, dünya genelinde koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren en genç kurban oldu.

 

Sağlıklı bir çocuk olduğu belirtilen ve kalıcı rahatsızlığı bulunmayan Rachel'in, sadece 2 saat içinde fenalaşarak, hayatını kaybettiği belirtildi.

 

Belçika makamları, ambulans servisinin kız çocuğuna müdahale etmediği yönündeki iddiaları araştırıyor.

 

Ghent'te 30 yıldır yaşayan Gana kökenli bir ailenin çocuğu olan 12 yaşındaki Rachel, 3 gün önce rahatsızlanınca, annesi tarafından aile hekimine götürüldü.

 

Aile hekimi, muayene sonrası korkulacak bir durum olmadığını belirterek, kız çocuğunu eve gönderdi.

 

Ailesi tarafından bakılan Rachel, kısa sürede kendine geldi. Yeme, içmesi düzeldi.

 

Kardeşleri ile birlikte televizyon izleyip, oyun oynadı. Ancak Pazartesi günü Rachel, aniden rahatsızlandı.

 

Rachel'in ateşinin hızla yükselmesi üzerine paniğe kapılan ailesi, otomobilleri olmadığı için, ambulans çağırmak için acil servis numarasını aradı.

 

Niuewsblad gazetesine göre, çağrı merkezindeki görevli, panikle bağrışan insanlarla anlaşamadı.

 

Çağrı merkezinden istedikleri yardımı alamayan aile, komşularının aracıyla Rachel'i hastaneye ulaştırdı. Ancak durumu daha da kötüleşen kız çocuğu kurtarılamadı ve rahatsızlığın başlamasından yaklaşık 2 saat sonra yaşamını yitirdi.

 

16 yaşındaki Julie de hastalığa yenik düşenlerden oldu. Paris'te, 26 Mart'ta yaşamını yitiren genç kız Fransa'da Covid-19'dan ölen en genç isim oldu, hiç bir hastalığı yoktu.

 

Portekiz'de de koronavirüse yakalanarak hastaneye kaldırılan 14 yaşındaki çocuk, 29 Mart'ta hayatını kaybetti. Vitor Godinho adlı gencin bağışıklık sistemini zayıflatabilecek olan sedef hastalığı dışında hiç bir rahatsızlığı olmadığı ifade edildi.

 

İngiltere'nin başkenti Londra'da 13 yaşındaki İsmail Mohamed Abdulwahab ve 19 yaşındaki Luca Di Nicola, ülkede Covid-19'dan dolayı ölen en genç isimler oldu. İkisinin de bilinen bir sağlık problemi yoktu.

 

Perşembe günü nefes darlığından hastaneye kaldırılan lise öğrencisi İsmail, yoğun bakımda tedavi altına alındı. Hastanede uygulanan yasaklar nedeniyle ailesi, pazartesi günü yaşamını yitiren İsmail'in son anlarında yanında olamadı.

 

İtalyan asıllı 19 yaşındaki Luca Di Nicola da sağlıklı bir gençti. Covid-19 teşhisi konulan Di Nicola, geçtiğimiz salı günü hastaneye kaldırıldıktan yarım saat sonra hayata veda etti.

 

DSÖ uyarmıştı

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19'un insanların yaşına bakmadığını ve gençlerin de risk altında olduğunu duyurarak kalabalık ortamlardan uzak durulması çağrısını sıkça yineliyor.

 

İki hafta önceki basın toplantısında gençlere seslenen DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, gençlerin virüse görünmez olmadığını hatırlattı ve 50 yaşın altındakilerin de ciddi şekilde rahatsızlanabileceğini hatta hastalığın ölümle sonuçlanabileceğini söylemişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha