• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

DSÖ'den Covid-19 uyarısı: 60 yaş üstü ve tam aşılı olmayanlar seyahatlerini ertelesin

DSÖ'den Covid-19 uyarısı: 60 yaş üstü ve tam aşılı olmayanlar seyahatlerini ertelesin
0 0

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19'a karşı daha savunmasız olan ileri yaşlı (60 yaş üstü) ve tam aşılanmamış kişilerin yapacakları seyahatleri ertelemeleri çağrısında bulundu.

1 Aralık 2021 Çarşamba 14:15

Öte yandan DSÖ, koronavirüsün Omicron varyantının çıktığı ülkelere yönelik seyahat kısıtlamalarının, virüsün küresel yayılımını önlemek için çözüm olmadığını bildirdi.

 

Örgütten yapılan açıklamada, Omicron varyantına ilişkin uluslararası camiaya tavsiyeler yapıldı.

 

Son gelişmelerin DSÖ Sekreterliğince yakinen takip edildiği belirtilerek varyantın ilk ortaya çıktığı Güney Afrika Cumhuriyeti ve Botsvana'nın, Uluslararası Sağlık Tüzüğü uyarınca Omicron vakalarını hızlıca tespit edip raporlayarak başarılı mücadele sergilediği vurgulandı.

 

Açıklamada, yeni varyant sebebiyle ilgili ülkelere yönelik seyahat kısıtlaması uygulayan ülkelere, "Seyahat kısıtlamaları uygulayan ülkeler, bu tedbirleri delillere dayalı ve risk esaslı bir yaklaşımla almalıdır." tavsiyesi yapıldı.

 

Tam seyahat yasakları çözüm değil

 

Bazı ülkelerin, varyantın çıktığı ülkelerden uçuşları tamamen durdurması kararına ilişkin "Tam seyahat yasakları, varyantın uluslararası yayılımını önlememekle beraber insanların günlük hayatı ve geçimi için külfet olacak, aynı zamanda salgına karşı küresel mücadeleyi olumsuz etkileyecektir." uyarısında bulunuldu.

 

Salgın devam ettiği sürece insani yardım, kargo nakli, ana ürün tedariki ve insani yardım gibi hayati önem taşıyan uluslararası seyahatlerin devam etmesi gerektiği bildirildi.

 

Omicron varyantının yayılmasını önlemek için bütün ülkelere, "takip ve dizilim sistemlerini geliştirme", "virüse dair tamamlanmış genom dizilimlerini kolay ulaşılabilir veri tabanlarına sunma", "varyantlara dair vaka ve salgın kümelerini DSÖ'ye bildirme" tavsiyeleri yapıldı.

 

Uluslararası seyahat yapacak kişilerin ise Covid-19 semptomlarına karşı uyanık ve tedbirli olmaları gerektiği bilgisi paylaşıldı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha