• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Dünya Sağlık Örgütü: Salgın nedeniyle rutin aşı takvimleri en az 68 ülkede kesintiye uğradı, 80 milyon bebek aşısız kalmış olabilir

Dünya Sağlık Örgütü: Salgın nedeniyle rutin aşı takvimleri en az 68 ülkede kesintiye uğradı, 80 milyon bebek aşısız kalmış olabilir
0 0

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) koronavirüs salgını yüzünden sağlık hizmetlerinin kesintiye uğraması nedeniyle 80 milyon çocuğun difteri, kızamık, çocuk felci gibi rutin aşılarını kaçırmış olabileceği uyarısında bulundu.

22 Mayıs 2020 Cuma 21:16

WHO ve ortak çalıştığı kuruluşlardan elde edilen bilgilere göre, 1 yaşından küçük çocukların rutin aşı takvimleri en az 68 ülkede kesintiye uğradı.

 

Veri toplanan 129 ülkenin yarısından çoğu, Mart ve Nisan aylarında bu kesintinin orta veya şiddetli derecede olduğunu, kimi ülkelerde ise aşılamanın tümüyle durduğunu bildirdi.

 

WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Covid-19 salgını nedeniyle aşı programlarının kesintiye uğramasının, “kızamık gibi aşıyla önlenebilir hastalıklara karşı on yıllardır kaydedilen ilerlemenin geriye gitmesi” tehlikesi içerdiğini söyledi.

 

4 Haziran’da Londra’da düzenlenecek küresel aşı zirvesinde WHO, yoksul ülkelerdeki aşı programı için uluslararası bağış çağrısı yapacak.

 

WHO, koronavirüs salgını nedeniyle Nisan ayında çocuk felci aşısının geçici olarak durdurulmasını istemişti.

 

10’u aşkın Afrika ülkesinde bu yıl çocuk felci vakalarında artış gözlendiği belirtiliyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha