• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ege Üniversitesi’nde profesör: Hastaların yüzde 90’ı 25-50 yaş aralığında

Ege Üniversitesi’nde profesör: Hastaların yüzde 90’ı 25-50 yaş aralığında
0 0

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim görevlisi Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu, corona virüsü nedeniyle hastaneye başvuranların yüzde 90’ının 25-50 yaş aralığındaki hastalar olduğunu açıkladı.

1 Mayıs 2020 Cuma 11:51

Prof. Dr. Pullukçu bu durumu şöyle açıkladı: “Hastaların bu yaş aralığında olması bizim için iyi bir şey. Hastalarımız yaşlı olmayınca takibi ve tedavisi bizim için kolay oluyor. 20 yaş altı ve 65 yaş üstü yasaklı. Bu durum yasaklı olmayan grubun önlemsiz bir şekilde gezdiğini düşündürüyor. Riskli olan grubun, kendilerinin hastalanmaması için bu kişilere dikkat etmesi gerekiyor”.

 

‘Risk grubundakiler çocuklarıyla balkondan görüşsün’

 

Pullukçu, genç yaş grubunun aynı zamanda iyileşme hızının da yüksek olduğunu belirterek şunları söyledi: “İki hafta içinde bitiyor ve iyileştiklerini rapor edebiliyoruz. Bu süre yaşlı ve riskli olan grupta uzayabiliyor. Ayakta olanlar var, aslında onları da saymak lazım. Testlerini bilmediğimiz için pek sayamıyoruz. Bir sürü insan bu hastalığı belki de hiçbir belirti olmadan ayakta geçiriyor. O yüzden bu gruba karşı dikkatli olmamız gerekiyor. Ben risk grubunda olan tanıdıklarıma çocuklarını evlerine almamalarını söylüyorum. Balkondan görüşmelerini öneriyorum. Uzaktan görüşüyorlar ama çocuklarını eve almıyorlar. Böylelikle kendilerini koruyorlar. Aslında iyi bir davranış tarzı.”

 

Kendilerine en çok sorulan sorulardan birinin de yolda maskesiz yürünüp yürünemeyeceği olduğunu anlatan Pullukçu bu konuya da şöyle açıklık getirdi: “En aşağı bir buçuk metre mesafenizi ayarlamanız lazım, ama kalabalık bir kent ortamında ya da kalabalık bir yere giderken bu mesafeyi ayarlamak pek mümkün değil. O zaman maske takmak gerekiyor. Maskede burun üstlerinin kapalı olmasına ve çene altına oturmuş olmasına mutlaka dikkat edilmeli. Maskeleri burnumuzun altında gezdirmek bulaşmasını engellemez”.

 

‘Haziranda rahatlarız’

 

Vakalarda düşüş ve rahatlama konusunda farklı görüşler olduğunu belirten Pullukçu “Yakınlarımızı özlüyoruz, sarılmak ve dokunmak istiyoruz. Biz dokunmayı seven bir milletiz ama az kaldı. Vaka sayılarında hala bir artış var. Ancak önümüzdeki haftadan sonra düşmeye başlayacağını düşünüyorum. Haziran ayında rahatlıyor olacağız” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha