• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Fazla kilo alımı bel kaymasına neden olabilir

Fazla kilo alımı bel kaymasına neden olabilir
0 0

Fazla kilolar, aşırı ve dengesiz yük kaldırma, ileri yaşa bağlı kemik yıpranmaları ve yanlış hareketler sonucu bel kayması sorunu yaşanabiliyor.

6 Ocak 2016 Çarşamba 07:24

Hareket kabiliyetini sınırlayan bel kaymaları, manuel terapi diye adlandırılan el manevraları ile giderilebildiğini söyleyen Memorial Wellness Sağlıklı Yaşam Merkezi Manuel Tıp Bölümü’nden Dr. Metin Mutlu, bel kayması ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

 

Dr. Mutlu, omurlardan birinin bir alttaki omurun üzerine binmesi ile oluşan bel kaymalarının oluştuğunu belirterek, bu durumun ayakta dururken ya da yürürken belde yaşanan dayanılmaz ağrılar, bacaklarda ağrı, uyuşma ve yanma hissine neden olduğunu söyledi. Bel kaymalarının kadınlarda erkeklere göre daha sık rastlandığını kaydeden Mutlu,

 

“İş ve sosyal yaşamı olumsuz etkileyen önemli bir sorun olan bel kaymalarından korunmak için bazı kişisel önlemlerin alınması önemlidir. Öncelikle fazla kilolardan kurtulmak ve ideal kiloda kalmak önemlidir. Aşırı ve bilinçsiz yük kaldırmaktan kaçınılmalıdır. İleri yaşlarda vücuttaki kemik ve bağlardaki yıpranmaları engellemek için karın, sırt, bel ve kalça kasları güçlendirici egzersizler yapılmalı, günlük yaşam aktiviteleri düzenlenmelidir.” dedi.

 

Bel kayması durumunda el yordamıyla yapılabilen manuel terapi hakkında da bilgi veren Metin Mutlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bel kayması yaşayan hastaların bir kısmında omurga ve eklemlerindeki ağrı ve fonksiyon bozuklukları herhangi bir cerrahi operasyona gerek kalmadan giderilebilir. Birinci ve ikinci derece bel kayması yaşayan hastaların omurga, kas ve eklemlerde oluşan ağrı ve fonksiyon bozuklukları sadece elle yapılan bazı özel manevra ve hareketler uygulanarak manuel terapi yöntemi ile tedavi edilebilmektedir.

 

El becerileri gerektiren pasif ancak teknik hareketlerle yapılan manuel terapi, başarılı sonuçlar sağlamakta ve hastaların yaşam konforunu yükseltmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, manuel terapinin bu konuda uzman kişilerce ve donanımlı merkezlerde yapılması gerektiğidir.”

 

KAYNAK: CİHAN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha