• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Gıda katkı maddesi titanyum dioksitin (E171) plasentadan geçebildiği anlaşıldı

Gıda katkı maddesi titanyum dioksitin (E171) plasentadan geçebildiği anlaşıldı
0 0

İnsan sağlığına zararlı olduğu yönünde endişeler bulunan gıda katkı maddesi titanyum dioksitin plasentayı geçerek anne karnındaki bebeğe ulaşabildiği anlaşıldı.

11 Ekim 2020 Pazar 17:31

İnsanlarda karaciğer ve dalakta biriken E171 kodlu maddenin daha önce yapılan deneylerde farelerin gelişimini olumsuz etkilediği kanıtlanmıştı.

 

Şeker, sakız, dondurma, diş macunu gibi çok sayıda üründe renklendirici olarak kullanılan E171 hakkında yapılan son araştırmalar, katkı maddesinin anne karnında gelişmekte olan fetusa kadar ulaşabildiği gösterdi.

 

Fransa'da yürütülen çalışmada nano boyutlardaki tanelerinin, normalde filtreleme işi gören plasentadan geçebildiği anlaşıldı.

 

Araştırmayı yürüten Eric Houdeau, söz konusu maddenin farelerde zararlı etkilerinin olduğunu ve kanseri tetikleyebildiğini gösteren çalışmalara da imza atmıştı. France Inter radyosuna konuşan Houdeau, bu konuda yorum yaparken dikkatli olunması gerektiğini söyleyerek, "Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmaların insanlarda da aynı sonuçları vereceğini söylemek mümkün değil" açıklamasını yaptı.

 

Araştırmacıya göre bu kapsamda E171'in fetus üzerinde olumsuz etkiye sahip olup olmadığının anlaşılması için daha fazla inceleme yapılması gerekiyor. Fransız Ulusal Araştırma Merkezi ise söz konusu çalışma için finansman sağlanacağını açıkladı.

 

Fransa, zararlı olup olmadığı anlaşılıncaya kadar 1 Ocak 2020'den itibaren bir yıl boyunca E171'in piyasaya sürülen üründelerde kullanılmasını yasaklamıştı.

 

KAYNAK: EURONWS / Enis Günaydın

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha