• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Glifosat içeren tarım ilaçları üreticisi Monsanto-Bayer'e karşı dünya çapında tepki

Glifosat içeren tarım ilaçları üreticisi Monsanto-Bayer'e karşı dünya çapında tepki
0 0

Dünya genelinde binlerce kişi, kansere neden olduğu iddia edilen glifosatı tarım ilaçlarında kullanan Monsanto-Bayer’e karşı yürüyüş düzenledi. Söz konusu tarım ilaçlarından Monsanto Roundup Türkiye'de de satılıyor.

18 Mayıs 2019 Cumartesi 21:12

2013 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) başlatılan toplumsal eylemler, Fransa’nın başkenti Paris ve birçok kentte de yapıldı.

 

Altı yıldır düzenlenen küresel pestisit karşıtı yürüyüşler, 2019’da farklı bir boyut kazanarak ilaçlarında glifosat kullanan Monsanto-Bayer şirketini hedef alıyor.

 

ABD’de Bayer'e 2 milyar dolarlık rekor ceza

 

Monsanto’yu satın alan Alman ilaç ve kimya şirketi Bayer, ABD’de şirketin Roundup tarım ilacı nedeniyle kansere yakalandığını söyleyen emekli çiftin açtığı davayı kaybederek 2 milyar dolarlık rekor tazminat ödemeye mahkum edilmişti.

 

Fransa’da kolsuz ve bacaksız doğan bebekler

 

Fransa’da bazı kırsal bölgelerde kolsuz ve bacaksız doğan bebeklerin sayısının artması da ülkedeki zararlı pestisit kullanımlarını gündeme getirmişti. Fransa Sağlık Bakanlığı’na bağlı Kamu Sağlığı Kurumu, Ain, Loire Atlantique ve Bretagne bölgelerinde bebeklerin, elsiz, kolsuz veya bacaksız doğduğunu açıklamıştı.

 

Avrupa Parlamentosu üyesi Yannick Jadot, “Elimizdeki veriler bu sorunun pestisitten kaynaklandığını gösteriyor” diyerek Fransa devletini tarım ilacı pestisitin zararlarını görmezden gelmekle suçlamıştı.

 

KAYNAK: EUONEWS /  Zehra Yildiz 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha