• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Havaların soğuması cilt kuruluğu riskini artırıyor

Havaların soğuması cilt kuruluğu riskini artırıyor
0 0

Kış aylarında soğuklara bağlı olarak cilt yüzeylerinde kurumalar yaşandığına dikkat çeken uzmanlar, alınabilecek önlemler konusunda uyarılarda bulundu.

27 Ocak 2016 Çarşamba 07:20

Deride çatlaklıklara, pullanmalara ve de dökülmelere sebep olan cilt kuruluğunun başlıca nedeni derideki nem kaybı olduğunu söyleyen Uz. Dr. Serra Öcal, "Nem kaybının en büyük sebebiyse şeker, tiroit vede alerji şeklinde hastalıklar dışarısında mevsimsel değişiklikler, kuru iklim, güneş, su vede rüzgar şeklinde dış etmenlerdir. Cilt yüzeyini tahriş edici, zararlı kimyasallar, sert sabunlar ve de daimi banyo etmek de cilt kuruluğunun sebepleri arasındadır." dedi.

 

CİLT KURULUĞUNDAN KURTULMAK MÜMKÜN

 

Yaz, kış bol su tüketilmesi konusunda tavsiyelerde bulunan Uz. Dr. Serra Öcal, şöyle konuştu:

 

"Ciltteki nem kaybını engellemek için küçük tedbirler almak ve de yararlı alışkanlıklar gerekir. Her şeyden önce kullanılan ürünleri seçerken cildin kuruluk oranına, yaşa ve nemlendiricinin içeriğine bilgi edilmeli, sivilce sorunu olanlarda gözenekleri tıkamayan nemlendiriciler kullanılmalıdır. Gıdalarda ise cildin nem ihtiyacını karşılayan besinler tercih edilmelidir. A vitamini olmak üzere E ve C vitaminleri, çinko, omega 3, omega 6 yağları ile birlikte antioksidan içeren besinler cilt kuruluğunu gidermektedir. Yaz, kış bol su tüketimi cildin neme kavuşması açısından çok önemlidir."

 

KAYNAK: CİHAN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha