• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İade edilen ihraç ürünleri ne oluyor?

İade edilen ihraç ürünleri ne oluyor?
0 0

CHP İstanbul Milletvekili ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi Dr. Ali Şeker, Ticaret, Sağlık ve Tarım bakanlıklarına ayrı ayrı soru önergesi vererek, temel kriterlere uymadığı için iade edilen ihraç ürünlerinin akıbetini sordu.

10 Şubat 2019 Pazar 13:18

Şeker, “İhracat yapılan ülkelerin kendi vatandaşlarına yedirmeyi uygun görmeyip kimyasal kalıntı veya başka gerekçelerle iade ettiği meyve sebze ve diğer gıda ürünleri ne oluyor? Bu ürünler imha edilmek yerine iç piyasaya sürülüyorsa, bu durum ülkemizin kendi yurttaşlarının sağlığını hiçe sayması anlamına gelir” dedi.

 

316 VAKA TÜRKİYE’DEN

 

Şeker, ürün analizlerinde saptanan uygunsuzlukların derlendiği ‘Gıda ve Yemde Hızlı Alarm Sistemi (RASFF) 2017 Raporu’na dikkat çekti. Bu rapora göre, AB tarafından AB’nin gıda güvenliği kriterlerine uygun olmadığı için bildirimi yapılan 3 bin 832 vakanın 316’sı Türkiye kaynaklı. Türkiye kaynaklı gıda ürünleri hakkında 83 kez meyve ve sebzede tarımsal ilaç (pestisit) kalıntısı bildirimi, 70 meyve ve sebzede aflotoksin (kanser hastalığı etmeni olan küf) bildirimi, 65 kez kabuklu yemişlerde aflotoksin (kanser hastalığı etmeni olan küf) bildirimi, 70 kez kuru incirde mikotoksine (kanser vb. pekçok hastalık yapıcı bir çeşit küf) bildirimi, 57 kez kırmızı biberde pestisit kalıntısı bildirimi yapılmış.

 

 

İhracat yapılan ülkelerin bu gerekçelerle kabul etmeyip geri gönderdiği ürünlerin akıbetinin belirsiz olduğunu vurgulayan Şeker, bu durumun yurttaşları endişelendirdiğini belirtti. İade edilen ürünlerin iç piyasaya sürülmesi durumunda tüketicinin bilgilendirilmesi gerektiğini söyleyen Şeker, “Vatandaş ne yediğini, içtiğini, tükettiğini, çoluğuna çocuğuna ne yedirdiğini bilme hakkına sahip olmalı. AB’nin ürünler için talep ettiği asgari kriterler ülkemizde de benimsenmeli. Bu standartlar ülkemizde aranmadıkça halk sağlığını tehdit eden bu gıdalar vatandaşlarımızca tüketilmeye devam edecek” ifadelerini kullandı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha