• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İstanbul, Ankara, İzmir’de solunan havada da koronavirüs testi pozitif çıktı

İstanbul, Ankara, İzmir’de solunan havada da koronavirüs testi pozitif çıktı
0 0

Prof. Dr. Tecer, İstanbul, Tekirdağ, Çorlu, Zonguldak, Ankara, İzmir ve Eskişehir’den alınan örneklerin pozitif çıktığını kaydetti.

24 Kasım 2021 Çarşamba 15:21

Türkiye’nin 10 ilinde 3 boyutlu dijital PCR yöntemiyle yapılan araştırmada havada koronavirüsün RNA’sına rastlandı. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer’in verdiği bilgiye göre, koronavirüsün havadaki varlığının izini sürmek için 10 üniversite, İstanbul, Ankara, İzmir, Bolu, Konya, Zonguldak, Eskişehir, Tekirdağ, Bursa ve Antalya’da 13 ayrı bölgede çalışma yaptı. Çalışmada 203 partikül maddenin örneklemesinin yapıldığını söyleyen Prof. Dr. Tecer, İstanbul, Tekirdağ, Çorlu, Zonguldak, Ankara, İzmir ve Eskişehir’den alınan örneklerin pozitif çıktığını kaydetti. Sonuçlarda 203 örnekte 20 tane partikül madde, atmosferik partikül madde örneğinde koronavirüsün RNA’sına rastlandığını belirten Tecer “Yani PCR neticesinde pozitif sonuçlar çıktı” dedi.

 

Analizlerde Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiye ettiği 3 boyutlu dijital PCR yönteminin kullanıldığını belirten Tecer, “6 ildeki hastane yakınlarından aldığımız partikül madde örneklerine aitti. 7 tanesi ise insanların yoğun olarak yaşadığı kent merkezlerinde, hava kirliliği açısından biraz daha olumsuz koşulların olduğu bölgede pozitif örnekler çıktı” diye konuştu. Karar gazetesinde yer alan habere göre, Tecer, araştırmaya dair şu değerlendirmeyi yaptı:

 

“Bu çalışma şunu kapsamıyor aslında yani atmosferdeki partikül maddelerle hastalığın yayıldığına ilişkin sonuç ortaya çıkmıyor ama koronavirüsün ya da virüsün partikül maddelerle birleşerek atmosferde bulunduğunu da yadsımamamız gerekiyor. Bu kentler arasında Ankara, İstanbul, İzmir, Bolu, Konya, Antalya, Çorlu da vardı. Buralara baktığımız zaman gerçekten vaka sayısının yüksek olduğu bölgelerde ve bir anlamda da hava kirliliğinin biraz daha yoğun olduğu bölgelerde partikül madde örneklerindeki SARS korona test sonuçlarının pozitif çıktığını görmüş olduk.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha