• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kanser hücresi üç boyutlu modellendi

Kanser hücresi üç boyutlu modellendi
0 0

Harvard, Edinburgh ve Johns Hopkins üniversitelerinin ortak çalışması sonucunda kanser hücresinin gelişimi ilk kez üç boyutlu olarak modellendi.

26 Ocak 2016 Salı 08:13

Harvard, Edinburgh ve Johns Hopkins üniversiteleri tümörün gelişiminin anlaşılması için önemli bir araştırmaya imza attı. Üç üniversiteden bilim insanları kanser hücresini matematiksel olarak modelledi. Üç boyutlu model, tümörün genetik evrimini gözler önüne serdi. 


Yeni araştırma tümörlerin neden aynı sayıda dönüşüme uğradığı, tümörün tıbbi müdahaleye rağmen neden yayılmaya devam ettiği gibi sorulara da yanıt bulunmasını sağlıyor. 


Harvard Üniversitesi Evrimsel Dinamik Programı Direktörü Martin Nowak ulaşılan sonuçla ilgili olarak, "Daha önce kanserin gelişimi üzerine yaptığımız çalışmalarda fiziksel olmayan modelleri kullanıyorduk. Ancak bu modeller katı haldeki tümörün özeliklerini tanımlayamıyordu. Şimdi bunu yapabilmek için ilk kez elimizde sayısal bir model var" dedi. Novak'a göre yeni model, hücrelerin nasıl taşındığı hakkında da bilgi verecek.


Novak bu konuda, "Hücrelerin hareketliliği kanserin daha hızlı yayılmasına neden oluyor. Bu durum kanseri homojenleştiriyor ve hücrelerin aynı tip mutasyonlar geçirmesine yol açıyor. Tümörün ilaca hızlı bir şekilde dayanıklı hale gelmesinin nedeni de bu" diye konuştu.

 

KAYNAK: Harvard

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha