• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kanserin sevdiği üç şey: Sigara, hareketsizlik ve kilo

Kanserin sevdiği üç şey: Sigara, hareketsizlik ve kilo
0 0

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fikri İçli, kanserden korunma yolları ile dengeli beslenme ve egzersizin önemine ilişkin açıklamada bulundu.

1 Eylül 2019 Pazar 14:21

Kanser modern insanın en büyük sağlık sorunu olmaya devam ediyor. Her yıl milyonlarca insan bu hastalık nedeniyle hayatını kaybediyor.

 

Ailesel miras yani genetik aktarım kadar çevresel koşullar da bu rahatsızlığı tetikleyen unsurlar arasında. 

 

Aşırı kilolu insanların, sigara kullananların ve hareketsiz bir yaşam tercih edenlerin kansere yakalanma riski ise daha yüksek. 

 

Uzmanların tavsiyesi ise, bu hareketsizlik zincirinin kırılması ve yakın mesafeye bile araçla gidilmemesi yönünde. Sigara kadar aşırı alkol tüketimi de kansere zemin hazırlayan faktörlerden. 

 

Dengeli beslenme ve egzersiz de yine kansere yakalanma riskini düşüren unsurlardan. 

 

Doktorlara göre, kanserden korunmanın en önemli yollarından biri sigaradan uzak durmak. Zira kanser vakalarının yüzde 50'si sigaradan kaynaklı. 

 

Aşırı şeker tüketimi de yine kansere davetiye çıkaran unsurlardan. Şekerin enerji vererek kanserli hücreleri çoğalttığı bir gerçek. Bu şekersiz beslenin anlamına gelmese de aşırı şekerden uzak durmakta fayda var. 

 

Aşırı kilolular da yine kanser tehdidi altında. Kadınlarda menopoz sonrası alınan aşırı kilolar meme kanseri riskini tetiklerken, benzer şekilde rahim ağzı kanseri riski de aşırı kilo ile birlikte artıyor.

 

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha