• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kilo arttıkça hafıza zayıflıyor

Kilo arttıkça hafıza zayıflıyor
0 0

Quarterly Journal of Experimental Psychology dergisinde yayımlanan çalışmanın sonuçları, aşırı kilolu insanların hafızasının zayıf insanlara kıyasla daha kötü olduğunu ortaya koydu.

26 Şubat 2016 Cuma 14:01

Vücut Kitle İndeksi (BMI) 18'den 51'e kadar değişen 50 kişi üzerinde yapılan araştırma, aşırı kilolu olmak ile "epizodik bellekte" veya geçmiş deneyimlerini hatırlama yeteneğinde görülen zayıflama arasında ilişki olduğunu gösterdi. 


Cambridge Üniversitesinden Dr. Lucy Cheke yaptığı açıklamada, deneklerden farklı zamanlarda objeleri saklamaları istendiğini ve sonradan neyi, nerede, ne zaman sakladıklarının sorulduğunu belirtti.

 

OBEZLERİN HAFIZASI YÜZDE 15 DAHA ZAYIF

 

Obez kişilerin hafıza yeteneğinin, daha ince olanlara göre yüzde 15 zayıf olduğunu kaydeden Cheke, "Yüksek BMI durumlarında bellek canlılığında azalma yaşanıyor ancak bellek kaybı gibi bir durum söz konusu değil" dedi.

 

EN SON YEDİĞİNİ HATIRLAYAMAYANLAR DAHA ÇOK YİYOR

 

Cheke açıklamasında, "İnsanlar, en son yedikleri yemekle ilgili, zihinde daha az güçlü etki bırakan, zayıf bir belleğe sahiplerse, daha sonra ne kadar yemek yiyeceklerini ayarlama kabiliyetine de o kadar az sahip olurlar" ifadesine yer verdi.

 

Ne kadar yemek yediğimizle ilgili olarak açlık hormonlarının büyük rol oynadığını belirten Cheke, zihinlerimizin de bu konuda önemli bir role sahip olduğunun anlaşıldığını dile getirdi.

 

Vücut kitle endeksi, vücut ağırlığının, boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanıyor.  Sağlıksız beslenme milyonları obeziteye iterken, Türkiye'de de obezite oranının yüzde 30'lara ulaştığı belirtiliyor.

 

KAYNAK: BBC Türkçe

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha