• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kış güneşi hastalıklardan koruyor

Kış güneşi hastalıklardan koruyor
0 0

D vitaminin, en kolay güneşten elde edildiğine dikkat çeken uzmanlar, vücuttaki tüm hücreler için yararlı olduğu bilinen D vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruduğunu belirtti.

11 Şubat 2016 Perşembe 12:41

Memorial Şişli Hastanesi Endokrinoloji Bölümü’nden Uz. Doktor Yavuz Yalçın, D vitamini eksikliği ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

 

D vitamininin, vücutta başta kemikler olmak üzere pek çok önemli fonksiyonda rol aldığını belirten Yalçın, “Kalsiyum ve fosforun bağırsaklardan emilmesini sağlamaktadır. Kemik erimesine yol açan paratiroid hormonun salgılanmasını önlemektedir. Kemik ve kasların sağlığı için gerekli olan D vitamininin bağışıklık sistemine olumlu etkisi olduğu bilinmektedir. Bunların yanı sıra hipertansiyon, kalp hastalıkları, bazı kanser türleri ve bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıklara karşı koruyucu etki de göstermektedir.” dedi.

 

EN EKONOMİK D VİTAMİNİ GÜNEŞ IŞINLARINDA

 

En ekonomik ve en önemli D vitamini kaynağının güneş olduğuna dikkat çeken Uzman Dr. Yalçın, şu bilgileri verdi:

 

"Güneşli bir ortamda en az 15-20 dakika kadar yürünmesi günlük D vitamini eksikliğini gidermek için yeterlidir. Gerekli güneş ışığı miktarı, kişinin yaşı, deri rengi ya da güneşlenme süresine göre değişmektedir. Deri rengi koyu olan kişilerde, yeterli D vitamininin deride oluşması için, özellikle kış aylarında uzun süreli gün ışığına gereksinim vardır.

 

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ YAŞAMAMAK İÇİN SAĞLIKLI BESLENİN

 

Güneşin az olduğu kış aylarında D vitamini eksikliği yaşamamak için beslenme düzenine özen gösterilmelidir.  Yağ bakımından zengin somon, sardalye, uskumru ve ton balığı tüketilmeli ve bunun yanı sıra süt, süt ürünleri ve yumurtanın da beslenme düzenine eklenmesi gerekmektedir. Bitkilerde maydanoz, ısırgan otu ve yoncada D vitamini bulunur. Beslenmeyle vücudun D vitamini ihtiyacının yüzde 20’sinin karşılandığı unutulmamalıdır. Kış aylarında mümkün olduğunca güneşlenmek ve yetersiz olduğu durumlarda doktor kontrolünde D vitamini desteği almak gerekir."

 

KAYNAK: CİHAN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha