• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Mevsimsel hastalıkların yüzde 41’inin faili: Dikkat, gergedan virüsü kol geziyor!

Mevsimsel hastalıkların yüzde 41’inin faili: Dikkat, gergedan virüsü kol geziyor!
0 0

Sağlık Bakanlığı, kısa dönemli yatağa düşüren mevsimsel hastalıklar üzerine yaptığı araştırmada bu yıl vakaların yüzde 41.4’ünün gergedan virüsünden kaynaklandığını tespit etti. 

15 Aralık 2018 Cumartesi 17:49

Sağlık Bakanlığı’nın bu kasım ve aralık ayında 21 ilden gelen tahlil sonuçları üzerine yaptığı araştırma, akut solunum yolu hastalığının en sık nedeni olan gergedan virüsünün bu yıl da birinci sırada varlık gösterdiği sonucunu verdi.

 

 

Griple karıştırılıyor 

 

Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, belirtilerin gribi andırdığı için karıştırılabileceğini söyledi.

 

Dikkat: Başka hastalıklara yol açabilir 

 

Gergedan virüsünün, üst solunum yolu enfeksiyonlarının yanı sıra, hastalığın bitiminde başka hastalıklara da zemin hazırladığı için ayrı bir önemi olduğunu anlatan Prof. Dr. Sönmezoğlu, “Bu virüs sinüzitin de en sık nedeni. Bununla birlikte, orta kulak iltihabı, kronik bronşit ve KOAH’ın da alevlenmesinde etkili oluyor. Bu sebeple özellikle risk grubundaki kişilerin dikkatli olması gerekiyor” dedi. .

 

Bu virüsün her yaşta görülmesine karşın belirtilerin yaşa göre farklılık gösterdiğini dile getiren Prof. Dr. Sönmezoğlu, “Bir yaşından küçüklerde yüksek ateşe neden olurken okul çağındaki çocuklarda kuru öksürük ve sulu burun akıntısı en sık belirtidir. İleri yaşlarda var olan KOAH hastalığını alevlendirir ve zatürreye neden olabilir” dedi.  

 

72 saate kadar kuluçkada 

 

Sönmezoğlu’nun verdiği bilgiye göre, hastalığı geçiren kişilerin öksürmesi, hapşırması sırasında ortama yaydıkları görünmeyecek kadar küçük solunum zerreciklerinin içindeki virüs solunum yoluyla bulaşıyor. Burun ve boğazdan giren virüs solunum yoluna tutunuyor. 12-72 saat arasındaki kuluçka süresi sonrasında hastalığın belirtileri görülüyor. 

 

Belirtiler

 

İlk belirtileri burun kuruması ve karıncalanma. En sık rastlanan ve rahatsız eden belirti ise boğaz ağrısı ve boğazda karıncalanma; burun akıntısı, burunda dolgunluk, 2-3 gün içinde artarak devam eden tıkanma ve hapşırma; baş ağrısı; yüzde ve kulaklarda basınç hissi; tat ve koku hissinde azalma; öksürük (yüzde 30 hastada görülür); boğuk ses ve boğuk öksürük  (yüzde 20); öksürük sonrası kusma; rahatsızlık hissi ve halsizlik. 

 

Bulaşmaya karşı el yıkama etkili 

 

Gergedan virüs enfeksiyonları genellikle hafif ve kendi kendine geçiyor. Tedavi, belirtileri azaltmaya ve hafifletmeye yönelik. Tedavi için doktorlar istirahat veriyor ve antihistaminikler, burun açıcı ilaçlar ve damlalar kullanıyor.

Hastalığın bulaşmasını önlemek için hasta ile temas sınırlanmalı, bulunduğu alan alkol bazlı dezenfektan ile silinmeli, eller sık sık yıkanmalı, burun ve boğazın kurumasını önlemek için ortamın ısı ve nemi ayarlamalı ve kesinlikte sigara, alkol kullanılmamalı. 

 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha