• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

OECD ülkelerinde obezite: Türkiye’de obez nüfus ortalamanın üstünde

OECD ülkelerinde obezite: Türkiye’de obez nüfus ortalamanın üstünde
0 0

OECD üyesi ülkeler arasında obez nüfsunun en yüksek olduğu ülke ABD oldu. Japonya nüfusunun sadece yüzde 3.7’si obezite sorunu ile karşı karşıya.

15 Ağustos 2021 Pazar 12:14

Dünyanın son yıllarda en büyük sağlık problemlerinden biri olan obezite, gelişmiş ülkelerde daha hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Batı ülkelerinde her geçen gün obezite prevelansı korkunç bir şekilde yükseliyor. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) verilerine göre, obezitenin en yaygın olduğu ülkelerden bir tanesi de Türkiye. Peki, dünyada obezite sorunun en az görüldüğü ülke hangisi? ABD’de obez nüfusun oranı kaç? Türkiye’de durum ne?

 

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte en temel sağlık problemlerinin başında obezite geliyor. Hazır gıdaların tüketimi, fast food sektörünün gelişmesi ve gelişen teknoloji ile birlikte sosyal çevrenin azalması, obezite sorununun artmasına neden oluyor. OECD üyesi ülkeler arasında aşırı kilo problemi yaşayan ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor. Dünyada obezite sorunun en az görüldüğü ülke ise Japonya oldu. Gelişmiş ülkeler içerisinde düşük obezite oranıyla yıllardır bir yıldız gibi parlayan Japonlar, bunu kendi insanlarına önerdikleri besin piramidine bağlıyor.

 

BESİN PİRAMİDİNİN TEPESİNDE SPOR VE YEŞİL ÇAY VAR: ÇUBUK KULLANIMI AZ YEMELERİNİ SAĞLIYOR

 

OECD’nin verilerine göre, Japonya nüfusunun sadece yüzde 3.7’si obezite sorunu ile karşı karşıya. Gelişmiş ülkeler arasında düşük obezite oranıyla dikkat çeken Japonya’da besin piramidinin en tepesinde spor ve yeşil çay var. Japonlar dünyanın en çok yeşil çay tüketen insanları. Hayatlarının merkezlerinde çok büyük öneme sahip olan yeşil çay, aynı zamanda Japonlar için kültürel bir seremoni. Antioksidan açısından zengin olan yeşil çay, sağlıklı olmalarında etkin bir gıda. Öte yandan, piramidin en tepesinde bulunan spor ise Japonlar için vazgeçilmez bir etkinlik. Asya kültürünün vazgeçilmezleri arasında yer alan pirinç Japonya’da da etkin bir şekilde kullanılıyor. Japonlar, pirinç, noodle (erişte) ve makarna gibi gıdaları doğru porsiyonlama ile tüketiyor.

 

Besin piramidinin hemen bir basamak altında da sebzeler yer alıyor. Japonlar, bitkisel ağırlıklı beslenmeye özen gösteriyor. Tıpkı Akdeniz diyetinde olduğu gibi sebzeler, beslenmelerinde hayvansal gıdalara göre daha ön planda yer alıyor. Son olarak listenin en altında süt ürünleri ve meyvelere yer verilmiş. Göçebe olmayan Asya toplumlarının buna Çin de dahil süt ürünleriyle pek arası olmadığı biliniyor. Japonların daha fit ve sağlıklı olmalarının en temel nedenlerinden birisi de yemek yerken çubuk kullanmaları. Çubuk kullanımı sayesinde daha yavaş ve daha az yiyorlar. Atıştırmalık ve abur cubur ürünleri ise kültürlerinde pek yok.

 

TÜRKİYE’DE OBEZ NÜFUSU ORTALAMANIN ÜSTÜNDE

 

OECD’ye üye 35 ülke arasında obez nüfusunun en fazla olduğu ülkelerden birisi de Türkiye. OECD’ye üye ülkelerin nüfuslarının ortalama yüzde 19.5’i bu sağlık problemini yaşarken Türkiye, bu ortalamanın biraz üstünde yer alıyor. Türkiye’de obezite ile mücadele eden nüfusun oranı ise yüzde 22.3 olarak açıklandı. Dünyada obezite probleminin başkentleri arasında yer alan ABD’de obez nüfusun oranı yüzde 38.2 olarak açıklandı. ABD, bu alanda OECD ülkeleri arasında zirvede yer alıyor.

 

 

Kilo problemini en az yaşayan ve fit bir hayat süren ülkelerin başında Güney Kore geliyor. Bu alanda Japonya’nın hemen altında yer alan Asya ülkesinde obez nüfusun oranı yüzde 5.3 olarak açıklandı. Avrupa ülkeleri arasında ise zirvede İtalya yer alıyor. Modanın başkenti olarak adlandırılan italya’da obez nüfusun oranı yüzde 9.8.

 

KAYNAK: KRONOS - ZAFER ÇAĞRI

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha