• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Prostat kanseri riski hayvansal gıdalarla artıyor

Prostat kanseri riski hayvansal gıdalarla artıyor
0 0 1

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan araştırmaya göre, hayvansal gıdalardan uzak durmak, prostat kanserinden koruyor.

4 Mart 2016 Cuma 06:45

Kaliforniya'daki Loma Linda Üniversitesinin araştırmasında, süt ürünleri ve yumurta da dahil hayvansal gıda tüketmeyen erkeklerin, protastat kanserine yakalanma riskinin üçte bir oranında azaldığı tespit edildi.

 

Araştırma, 30 yaş üzeri 26 bin erkekle yapıldı. 5 yıl sonunda, yumurta ve süt ürünleri tüketenler ile et yiyenlerde kanser riskinin arttığı, hayvansal gıda tüketmeyenlerde ise yüzde 35 oranında azaldığı görüldü.

 

Uzmanlara göre fark yaratan sadece et yememek değil. Meyve ve sebzelerdeki vitamin ve mineraller ile soya, hastalığa karşı koruyor.

 

AŞIRI YAĞLI BESLENMEK BAĞIRSAK KANSERİNİ TETİKLEYEBİLİR

 

Öte yandan yine ABD'de yapılan bir araştırmada, yağlı beslenmenin bağırsakta tümör riskini artırdığı saptandı.

 

Fareler üzerinde yapılan deneyde, yağlı gıdalarla beslenenlerin bağırsaklarındaki hücre yapısı değişti. Bunun da kansere yol açabileceği belirtildi.

 

KAYNAK: NTV

0 0 1
YORUMLAR
  • Ziyaretçi
    farruh4 Mart 2016 Cuma 12:08 bence bu gibi yazılar sadece tiraj için yazılıyor. Yoksa hakikatlarla ilgisi yok diye düşünüyorum. Hadi diyelim hayvansal gıdalar çok tehlikeli, bitkisel olanlar çok mu tehlikesiz. İçinde binbir türlü zeghir var bitkilerin de. Çeşitli zehirli kimyasallarla ilaçlanmıyor mu bitkiler. Hem hava hem de su çok mu tehlikesiz.
YORUM EKLE

captcha