• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Şirkete kıyak, hastaya ve çalışana radyasyon

Şirkete kıyak, hastaya ve çalışana radyasyon
0 0

İzmir’de Alsancak Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi’nin Radyoloji Direkt Çekim Ünitesi, ihaleye açılarak özel bir şirkete "250 bin röntgen çekimi" sözü ile devredilmek isteniliyor.

7 Kasım 2016 Pazartesi 10:38

İzmir’in bilinen en eski hastanelerinden olan Alsancak Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi’nin Radyoloji Direkt Çekim Ünitesi, ihaleye açılarak özel şirkete devredilmek isteniliyor. 10 Kasım’da geçekleşecek ihaleye ilişkin BirGün’e konuşan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İşyeri Temsilcisi Ertuğrul Özarslan, “İhaleye giren şirkete ‘250 bin röntgen çekimi’ sözü veriliyor. Gerekli gereksiz bütün hastalara röntgen çekilerek hem hastaların hem de çalışanların sağlığı hiçe sayılacak” dedi.

“Röntgen teknisyen sayısı yeterli olduğu halde neden bu ihale yapılıyor?” diye soran Özarslan, “Cihaz sayısı yeterli, üstelik darbe girişimi sonrası el koyulan Şifa Hastaneleri’nin iki yeni cihazı buraya yeni kurulmuşken bu ihalenin amacı nedir? Cevap belli, hastane yönetimi rant için ihale açtı” diye konuştu. İhale şartnamesini incelendiklerini ve alınmak istenen röntgen cihazlarının kullanımda olan cihazlardan teknolojik olarak çok daha geride olduğunu belirtin Özarslan, ihale şartnamesine ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Şartnamede sıfır cihaz alma zorunluluğu yok, ‘Cihaz 10 yaşında olmasın’ diye belirtilmiş. Yani yedi yıllık cihaz kullanımına olanak sağlanmakta, oysa şu anda hastanede kullanılan cihaz dijital olup üç yaşında. Hastane yönetimi tarafından ihaleye giren şirkete verilen 3 yılda 250 bin çekim yapılacağı garantisi, gereksiz film istemlerinin artacağı anlamına geliyor. Şirketin zarar etmemesi için gereksiz film patlamasına neden olacağından, çalışan ve hasta sağlığı yok sayılıyor.”

Çalışanları bekleyen sürgün tehlikesi


18 kişinin röntgen bölümünde çalıştığını da aktaran Özarslan, “Çalışanlara ne olacağını sorduğumuz zaman, ‘6-7 kişi bize lazım, diğerleri de mağdur edilmeyecek’ cevabı aldık. Hastanedeki örgütlü direnişi kırmak için bizi, yıllarca emek vermemize rağmen sürgün edecekler” şeklinde konuştu.

0 0
İLGİLİ HABERLER
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha