• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Şişmanlığın nedenlerinden biri de diş eksikliği

Şişmanlığın nedenlerinden biri de diş eksikliği
0 0

Eksik diş, ülserden kalp damar hastalıklarına kadar birçok hastalığa neden olabilir.

17 Aralık 2015 Perşembe 12:02

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, eksik dişlerin psikolojimizi bozmasının yanında vücudumuzda yol açtığı deformasyonu anlattı.Peki diş eksikliği nelere yol açıyor? Diş Hekimi Pertev Kökdemir, ‘Eksik diş; sindirim problemlerinden ülsere, obeziteden kalp-damar hastalıklarına kadar pek çok hastalığa sebep oluyor’ diyor.

 

“Sağlıklı dişlere sahip olmanın önemi güzel bir gülüş ve yüz estetiği açısından kaçınılmazdır. Ancak dişlerin sindirim açısından da önemi unutulmamalıdır. İyi bir sindirim için ağzımıza aldığımız gıdalar olabildiğince çok çiğnenmelidir. 

 

SİNDİRİM OLUMSUZ ETKİLENİYOR

 

Ağzımızda bulunan her bir dişin ayrı bir görevi vardır ve birinin eksikliği bile sindirim sistemimizi olumsuz etkileyebilir.Eksik diş nedeniyle yeterince çiğnenmeyen ve öğütülemeyen besinler bütün olarak yutulduğunda şişkinlik, gastrit ve ülser gibi mide problemlerine yol açar. 

 

ŞİŞMANLIĞA YOL AÇIYOR

 

Gülüşü tehdit etmediği sürece insanlar tarafından çok fazla önemsenmeyen diş çürükleri ve diş eti hastalıklarına bağlı diş kayıpları birçok hastalığın da başlangıcı olabilir. Bunlardan biri de günümüzün büyük problemi şişmanlık sorunudur. Çiğnenmeden yutulan besinlerden vücudumuz yeterince faydalanamadığı gibi bunların çoğu da yağ olarak depolanmaktadır. Bu durum ise obeziteye neden olmaktadır. 

 

KALP-DAMAR HASTALIKLARINIZIN SEBEBİ OLABİLİR

 

Diş hekimi Pertev Kökdemir, “Bütün bu sorunlardan korunmak için ağız ve diş sağlığımıza gereken özeni göstermeli, diş ile ilgili sorunlarımızı erteleyerek son ana kadar beklememeli, diş eksikliklerinin uygun uygulamalarla giderilmesi gerektiğinin bilincinde olmalıyız” diyerek uyarıyor.

 

KAYNAK: HABER7

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha