• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Türk Kardiyoloji Derneği: Kalp krizi geçiren insanların yarısı pandemi sebebiyle hastaneye gitmiyor

Türk Kardiyoloji Derneği: Kalp krizi geçiren insanların yarısı pandemi sebebiyle hastaneye gitmiyor
0 0

Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Erol, pandemi döneminde kalp krizi geçiren hastaların yarısının hastaneye başvurmadığını söyledi.

29 Eylül 2020 Salı 15:06

Erol, insanları uyararak “Göğüs ortasında beş dakikadan uzun süre yaygın yanıcı ve sıkıştırıcı ağrı yaşayan ve diğer kalp krizi belirtilerini gösteren vatandaşlarımızdan, hemen 112 ambulansı arayıp yardım istemelerini rica ediyoruz. Koronavirüs kaparım korkusuyla hayatınızı riske atmayın, tedavi için altın değerinde olan vakti kaybetmeyelim” diye konuştu.

 

Erol, koronavirüs salgını öncesi dönemde ortalama bin 800 civarında hastanın olduğunu ancak salgınla beraber bu sayının ortalama 900'e kadar düştüğünü söyledi.

 

"Kalp krizlerinin azaldığını düşünmüyoruz" diyen Erol hastaneye gelen hastaların da geç ulaştığını ifade etti. Erol konuşmasına şöyle devam etti:

 

“Gelen hastalarımız da geç geliyorlar, öyle de bir sorun var. Bir kısmı hiç gelmiyor, gelen hastalar da geç geliyorlar. Geç gelince de o altın saatlerini kaybediyorlar, kalp kası ölüyor. Siz onlara geç dönemde ne kadar müdahale etseniz de yarar almanız daha az oluyor. Sonuçta hastane içi kalp yetersizliği, şok gelişmesi, ölüm hemen hemen 2 kat artıyor bu korana döneminde.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha