• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Uzmanlar: Dağıtılan maskeler telli olmalı

Uzmanlar: Dağıtılan maskeler telli olmalı
0 0

Eczaneler, kamu kurumları veya posta aracılığıyla vatandaşa ücretsiz dağıtılan maskelerin önemli bölümünün telsiz olması tartışmaya neden oldu.

4 Mayıs 2020 Pazartesi 11:33

Uzmanlar, eczaneler, kamu kurumları veya posta aracılığıyla vatandaşa ücretsiz dağıtılan maskelerde tel bulunmaması nedeniyle corona virüsüne karşı yeterli korumayı sağlamadığı yönünde uyardı. Uzmanlar vatandaşlara telli maske dağıtılması gerektiğini söyledi.

 

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre Tüm Eczacı İşverenleri Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan ücretsiz dağıtımın başladığı günden bu yana vatandaşa 250 milyon maske verildiğini belirtti.

 

“Maalesef bu maskelerin büyük bir kısmı telsiz” diyen Saydan, şöyle konuştu: “Vatandaş da durumdan rahatsız ancak bu konuda yapılacak bir şey yok. Tekstil sektörünün henüz tam bir hazırlığı olmadığını tahmin ediyoruz.”

 

Maskede en önemli unsurun yüze oturması olduğunu belirten Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sarp Üner de “Açık ama kalabalık alanlarda, işyerlerinde, toplu taşımada mutlaka maske takılmalı ve bu maske telli olmalı. Zaten telsiz maske olmamalı. Çünkü tel koruma yönünden önemli bir avantaj” dedi.

 

Üner şöyle konuştu: “Maske burnun üstünde, çenenin altında olmalı. İnsan yüzü farklı olduğu için her maske herkesin yüzüne tam olarak oturmaz. Maske telli olursa yüze oturur ve burun ile elmacık kemikleri arasındaki boşluklar ortadan kalkar. Yani maskenin telli olması en uygunu. Yüze tam oturmayan bir maske kişinin kendisini ya da çevresini koruduğu hissi vereceği için olumsuz yönde etkiler. Üretici firma tabii ki yurt içine de dışarıya sattığı standartta maske vermeli. Yetkililer bunu mutlaka göz önüne almalı. Esas olan hasta kişinin maske kullanmasıdır. Bu kişiler maske kullanırsa virüsün bulaşması engellenir. Ancak artık kim hasta, kim sağlıklı bilinmediği için herkesin maske kullanması şart.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha