• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Zika salgını yayılıyor

Zika salgını yayılıyor
0 0

Brezilya'da kafaları anormal küçüklükte doğan bebek sayısının dört bine yaklaşmasının ardından, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) hastalığın tüm Güney Amerika'da yayıldığı uyarısını yaptı.

25 Ocak 2016 Pazartesi 11:55

WHO hastalığın Şili hariç tüm Güney Amerika ülkelerine yayıldığını açıkladı. Mikrosefali adı da verilen bu hastalık, Aedes aegypti cinsi sivrisineklerin anne adaylarına bulaştırdığı Zika virüsünden kaynaklanıyor.

 

WHO'dan yapılan açıklamada, salgının görüldüğü yerlere gidecek olan kadınlara seyahatlerinden önce doktora danışmaları, ziyaret sonrasında da yine sağlık kontrolünden geçmeleri tavsiye edildi.

 

Brezilya'da yetkililer Ekim ayından bu yana 3bin 500 vaka görüldüğünü belirtmişlerdi. Şimdi ise 3 bin 893 vaka belirlediklerini söylüyorlar. Bu, şimdiye dek bilinen en büyük Zika salgını.

 

Mikrosefali genelde bebeklerde yaşam süresini ve normal beyin fonksiyonlarına sahip olma şansını azaltıyor. Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre Brezilya'da beş bebeğin bu virüs yüzünden öldüğü tespit edildi. 44 ölüm vakası da incelemeye alındı.

 

Bakanlık şimdi Zika ile birlikte aynı sivrisineğin bulaştırdığı diğer iki virüsü, dang humması ve and chikungunya ateşi virüslerini hızla teşhis edecek yeni bir test ekipmanı üzerinde çalıştıklarını bildirdi.
Ayrıca "rekor sürede" bir Zika aşısı geliştirilmesi için de fon ayırıldı.

 

Halen Zika virüsüyle mücadelenin tek yolu, sivrisineklerin üreme alanı olan durgun suları kurutmak ya da ilaçlamak. Virüs Latin Amerika ve Karayipler'de başka ülkelerde de etkili oluyor; Kolombiya'da 13 bin 500 vaka görüldü. Bolivya'da da ilk vaka yeni tespit edildi.

 

ABD hamile kadınlar için şu ülkelere seyahatten kaçınma uyarısı yayınladı: Brezilya, El Salvador, Fransız Guyanası, Guatemala, Haiti, Honduras, Kolombiya, Martinik, Meksika, Panama, Paraguay, Puerto Riko, Surinam ve Venezuela.

 

KAYNAK: BBC TÜRKÇE

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha