• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan: Hiç börek açamam, beceremem

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan: Hiç börek açamam, beceremem
0 0

'Börek' polemiğiyle gündeme gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, konuyla ilgili ilk kez konuştu. Gürcan, "Hiç börek açmam, beceremem!" dedi.

23 Ekim 2015 Cuma 10:59
Seçim hükümetinin kurulmasının ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na getirilenAyşen Gürcan'ın daha önce Twitter hesabından "Müslüman bir kadın börek yapmayı bilmiyorsa o aile dağılmaya mahkûmdur" diye yazdığı iddia edildi ve kıyamet koptu…

'Börek' polemiğiyle gündeme gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, tartışılan konuyla ilgili ilk kez konuştu. Habertürk'ten Kübra Par'a konuşan Gürcan, "Börek yapmayı bilmem, hem iyi aşçılar erkeklerden çıkar!" dedi.

-"Müslüman bir kadın börek yapmayı bilmiyorsa o aile dağılmaya mahkûmdur" dediniz mi?

Asla böyle bir cümle kurmadım. Tamamen iftira. Bütün twit'lerim belli. Kendi hayatını kendisi idame ettiren bir akademisyenin böyle bir şey söylemesi mümkün mü? Burada simgeler var. "Başörtüsü kariyerle değil evdeki mutfakla örtüşür" gibi bir algı yaratılıyor. "Orta yaş üzeri, başörtülü ve kilolu bir kadın olsa olsa bunu söyler" demişler herhalde. Yalan olduğunu kanıtladık. @Murat1Bulut adlı bir kullanıcı, fotoğrafımı ve Sabah Gazetesi'nin logosunu kullanarak peş peşe sahte twit'ler atmış. Önce benim ağzımdan "Ayran milli içeceğimiz, börek de milli yiyeceğimizdir" gibi şeyler yazmış. Sonra "Eğer bir Müslüman kadın börek yapmasını bilmiyorsa o aile dağılmaya mahkûmdur" yazan malum twit'i atmış. Bu twit trend topic olunca da durumu itiraf etmiş. "Börek muhabbetiyle sosyal medyada insanları nasıl yönlendirebiliyoruz tanık olduk. Face, Instagram, Twitter yıkılıyor. Parodi olsun diye yaptık, fazla ciddiye almayın. PSD dosyası bizde" demiş. Kendisine dava açtık.

-Twitter hesabınızı neden kapattınız?

Bakanlık kararı bildirildiğinde yurtdışındaydım. Siyasi danışmanlar sosyal medya hesaplarımı kapatmamı istedi. Kızımdan hesabımı silmemesini, sadece dondurmasını istedim. Twitter'ı çok seviyorum. Bakanlık görevim bitince tekrar açacağım. Söylediğim her sözün arkasındayım.

-Peki, iyi börek açar mısınız?

Hiç börek açmam, beceremem! (Gülüyor) Çalışan ve 3 çocuklu bir kadın olduğum için evde mecburen yardımcım oldu hep…

"OKULUN EN FEMİNİSTİ SEÇİLDİM"

-Üniversitede neden iletişim okumayı tercih ettiniz?


Aslında mühendislik okuması gereken bir çocuktum. 1980'de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ni kazandım ama babam İstanbul'dan korktu, göndermedi. Çok üzüldüm, hayatımın en zor yılıydı. Sonraki sene tekrar sınava girdim ve yüzde 3'lük dilime girdim. Endüstri mühendisliği istiyordum. Fakat bir önceki yıl kazanıp gitmediğim için puanımı kestiler, giremedim. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi mülakatla öğrenci alıyordu. Babamdan gizli Eskişehir'e gidip sınava girdim, yetenek sınavını birincilikle kazandım. Babama da "Mektupla başvurdum, kabul ettiler" dedim. Bu hikâyenin aslını yıllarca bilmedi! (Gülüyor) Aynı fakültede yüksek lisans yaptım. Sonra doktorada branş değiştirip eğitim bilimlerine geçtim. Üniversite yıllarında kadın hakları konusunda çok mücadele verdim. Şimdi kendimi öyle tanımlamıyorum ama mezuniyet yıllığında beni okulun en 'feminist' öğrencisi seçmişlerdi. 
0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha