• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

AKP'den yeni askerlik sistemi açıklaması: 45. maddeyi tekrar yazabiliriz

AKP'den yeni askerlik sistemi açıklaması: 45. maddeyi tekrar yazabiliriz
0 0

AKP Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, yeni askerlik teklifinin cumaya kadar yasallaşmasını beklediklerini söyledi. Muş, "45. maddeyi tekrar yazabiliriz" dedi. Düzenlemede, 45. madde Cumhurbaşkanına askerlikten muaf yetkisi veriyor.

17 Haziran 2019 Pazartesi 16:30

Yeni askerlik sistemine ilişkin açıklamalarda bulunan Muş, "Diğer siyasi parti gruplarından gelen öneriler vardı, onları da değerlendirdik. Tabii ki taktir genel kuruldaki milletvekillerinin. Bir yasal düzenleme vardır bir de idari tasarruflar vardır. İdari tasarruflar Savunma Bakanlığı'nın atacağı adımlardır. Celp tarihlerini yetki Savunma Bakanlığı'ndadır. Celp sayısını arttıracaklar. Onunla alakalı gerekli tedbirleri Genelkurmay Başkanlığı ve Savunma Bakanlığı almaktadır." ifadesini kullandı. 

 

45. madde açıklaması

 

Muş, "45. maddedeki yetki yeni bir yetki değil. Maddenin yazımı ile alakalı bir takım öneriler var. Maddeyi tekrar yazabiliriz." dedi. 

 

İmamoğlu-Yıldırım ortak yayını

 

Mazbatası elinden alınan CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu ve AKP'nin İBB adayının canlı yayındaki karşılaşmasını takip ettiğini dile getiren Muş, "Kamuoyunun beklediği üç tane önemli konu olduğu kanaatindeyim. Bunları Ekrem Bey'in cevap vermesini bekliyordum açıkçası, Ekrem Bey cevap veremedi. Bunların başında biliyorsunuz 29 bin gibi bir oy açıkladı kendisi. Bu farkla kazandık demişti. Bizim yaptığımız itirazlar neticesinde fark 13 bin 700'e kadar düşmüştü. Biz oyların tamamının sayılması için müracaat ettik, teklifte bulunduk. Fakat CHP de oyların sayılmaması için itirazlarda bulundu." diye konuştu. 

 

Muş, İki adayın hemen hemen eşit oy aldığı, küsuratların oynadığı bir seçimde hata ortaya çıkıyorsa bu her iki aday arasında eşit bölünür, istatistik bunu söyler. Dolayısıyla 10 tane hata çıkıyorsa, 5'i Ekrem Bey'in lehine, 5'i Binali Bey'in lehine olması lazım. Burada durum öyle olmuyor. Kamuoyu bu cevabı bekliyordu." ifadesini kullandı. 

 

"Ekrem Bey özür dilemeli"

 

Muş, "Kamuoyunun biliyorsunuz, Ordu'da yaşanan hadiseye ilişkin tatmin edici bir cevap beklemekteydi. Ekrem Bey de bunda da inkar yoluna gitmiştir. Kendisi milletin gözünün içine baka baka yalan söylemiştir. Ekrem Bey'in 82 milyon milletimizden özür dilemesi gerekmektedir. Dolayısıyla 16 milyon İstanbullu milletin gözünün içine bakarak yalan söyleyen birine İstanbul'u emanet etmeyecektir." diye konuştu. 

 

Tartışma esnasında İmamoğlu'nun bazı vaatlerde bulunduğunu söyleyen Muş, "Binali Bey kendisine kreş sorusu sordu. 37 vaadinden sadece ikisini yerine getirmiştir. Mali olarak Beylikdüzü Belediyesi'nin durumunu nedir? 2014 yılında Yusuf Uzun seçimleri kaybetti ve kendisi kazandı. Belediyenin 104 milyon borcu vardı. 31 Mart'ta belediyeyi devrettiği zaman 507 milyon borçla devretmiştir." dedi. 

 

Muş, "Satış gelirleri 9 kat artmış. Vaat edilen projelerinden sadece ikisi hayata geçirilmiştir. Bu kaynak nerededir? Ekrem Bey'in çıkıp bu kaynağı nerede kullandığını sizlere göstersin." ifadesini kullandı. 

 

Yıldırım'ın İstanbul'da önümüzdeki 5 yılda ne yapacağını açıkladığını söyleyen Muş, Yıldırım'ın 23 Haziran'da görev başına geçeceğini söyledi. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha