• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

AKP'li Yavuz'dan İmamoğlu'na: Sen hangi hakla kendini başkan ilan ediyorsun?

AKP'li Yavuz'dan İmamoğlu'na: Sen hangi hakla kendini başkan ilan ediyorsun?
0 0

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu'nu eleştiren AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, "Sandıklar açıldıkça aradaki fark eriyor" dedi ve "Sen hangi hakla şimdiden kendini başkan ilan ediyorsun?" diye sordu.

3 Nisan 2019 Çarşamba 13:55

AKP'li Yavuz, Ekrem İmamoğlu'nun yerel seçim sonuçları kesinleşmeden kendisini İBB başkanı olarak adlandırmasına tepki gösterdi.

 

İtiraz sürecinin devam ettiğini belirten Yavuz, "İstanbul CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı bu süreçlerin durdurulmasını talep ediyor. Sorular sormak istiyoruz. Diyoruz ki; sen seçildiğine nereden kanaat getiriyorsun, nasıl getiriyorsun? Bu süreçlerin bitmesini hangi hakla istiyorsun?" dedi.

 

Yavuz, "Dünyanın her yerinde bir hukuki süreç var. Sandıktaki işlem biter seçim kurulundaki iş ve işlemlere sıra gelir. İtiraz süreçleri işler. Önce ilçe seçim kurulu gerekeni yapar sonra il seçim kuruluna itiraz edilir en son YSK'ya gitmek suretiyle mesele kesinleşir. Hangi hakla şimdiden kendini başkan ilan ediyorsun? Hangi hakla bizim bu işlettiğimiz süreçleri hadsizlik olarak görüyorsun?" ifadesini kullandı.

 

'ARADAKİ FARK 29 BİNLERDEN 20 BİNİN ALTINA İNDİ'

 

"Bize verilmiş her oyun hanemize kaydedilmesini istiyoruz" diyen Yavuz, şöyle devam etti:

 

"Sancaktepe'de oyların yeniden sayılmasına karar verildi. Mersin Gülnar ilçesinde MHP'nin kazandığı seçim CHP tarafından yapılan itiraz sonucu iptal edildi. Oradakini yasal hak olarak görüyorsun burada işletilen süreci kesmemizi istiyorsun. Tehditvari yaklaşımla sokağı işaret etmesi bir devlet adamına yakışmaz, siyasetçiye yakışmaz. Sağduyulu olmak durumundayız. Bizim maksadımız gerçeğin ortaya çıkmasıyla ilgilidir."

 

AKP'nin adayı Binali Yıldırım'la CHP'li Ekrem İmamoğlu arasındaki oy farkının eridiğini söyleyen Yavuz, "Daha çok az sayıda sandık açıldı ve bizim maddi itirazlara ilişkin ileri sürdüğümüz dilekçelerin çok azı görüşüldü, çok azını ileri sürdük. Buna rağmen aradaki fark 29 binlerden 20 binin altına inmiştir. Süreci takip edelim göreceksiniz bu fark erimeye devam edecek."

 

Yavuz, "Çıkan sonucu hem Ekrem İmamoğlu kabul etmek zorundadır, hem de AK Parti. Bu, demokrasinin gereğidir. Ama önce bu süreç tamamlansın" diye konuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha