• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

AKP-MHP ittifakı tamam: Farklı seçeneklere Erdoğan ve Bahçeli karar verecek

AKP-MHP ittifakı tamam: Farklı seçeneklere Erdoğan ve Bahçeli karar verecek
0 0

AKP ve MHP, ittifakla ilgili düzenlemede her partinin kendi listesiyle seçime girmesinde uzlaştı. Son sözü Erdoğan ve Bahçeli söyleyecek.

17 Şubat 2018 Cumartesi 09:49

Seçim ittifakıyla ilgili düzenlemede her partinin kendi listesiyle seçime girmesi üzerinede anlaşma sağlayan AKP ve MHP, ittifak yapan partilerin pusulada nasıl yer alacağı, ittifakın adının yazılıp yazılmayacağı ve partilere farklı ittifak seçenekleri sunulması konularını, taraflardan gelen itirazlar üzerine liderlere bıraktı.

 

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan ve Selda Güneysu’nun haberine göre AKP’nin, başka seçmenlerle ittifak arayışından rahatsız olan MHP, “AKP istiyorsa, BBP ve SP’ye kendi listelerinde milletvekilliği yeri açsın” görüşünü dile getiriyor.

 

Haberde, MHP’nin, 18 Mart’ta yapılacak kongresi öncesinde ittifakla ilgili düzenlemenin de çıkarılmasını istediği öne sürüldü. AKP, bu nedenle yerel seçimlerde uygulanacak seçim mevzuatında yapılacak değişikliklerle ittifak düzenlemesi konusunda iki ayrı taslak hazırladı. Yerel seçimlerle ilgili uyum taslağının 16-17 maddeden oluştuğu; ‘Siyasi Partiler’‘Seçimlerin Temel Hükümleri’ ve ‘Milletvekili Seçim Yasaları’olmak üzere üç yasada değişiklik içeren ittifak taslağının ise 15 madde dolayında olduğu belirtildi.

 

İttifakın da yerel seçimlerle ilgili taslakla birlikte çıkarılması yönünde karar verilmesi durumunda her iki taslak birleştirilerek gelecek hafta Meclis’e sunulabilir. Önceki gün telefonla görüşen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bir araya gelerek ittifak düzenlemesini görüşecek.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha