• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Akşener: Sizin nereniz milliyetçi? Bire beş kişi saldıran haydutlardan milliyetçi olmaz

Akşener: Sizin nereniz milliyetçi? Bire beş kişi saldıran haydutlardan milliyetçi olmaz
0 0

İYİ Parti lideri Meral Akşener, partisinin 4. Olağanüstü Kurultayı’nda, ‘saraya kapanmış bir iktidarın, milleti duymasının mümkün olmadığını’ ve ‘AKP’nin ülkenin temel taşlarını sökmekle meşgul olduğunu’ savundu.

3 Ağustos 2019 Cumartesi 13:59

İYİ Parti lideri, ‘Bugün geleceğin ilk günü’ sloganıyla Ankara’da toplanan kurultaydaki konuşmasında, parti ismi vermeden, ‘kimin milliyetçi olup olmadığına dair’ şunları söyledi: “Tarımda el kadar Hollanda gibi üretim sağlayamıyorsan, sen kendine ‘milliyetçi’ diyemezsin. Milletinin karnını doyuramıyorsan, sen kendine ‘milliyetçi’ diyemezsin. Milliyetçiliği kulüp üyeliği zannedenlere söylüyorum… Gerçek milliyetçiler, ilim irfan dağıtmak üzere Türkiye’nin dört bir yanına dağılan öğretmenlerimizdir. Sizin nereniz milliyetçi? Bir kişiye, beş kişi saldıran haydutlardan, ne milliyetçi olur, ne de adam olur. Siyasetçi yetiştireceğine, haydut yetiştiren zihniyetten, ne milliyetçi olur, ne de adam olur.

 

Akşener, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a da şu ifadelerle yüklendi: “Türk milleti yokluktan değil, basiretsiz yönetim anlayışı yüzünden darlık yaşıyor. Sayın Erdoğan’ın ve koskoca devlet hazinesini teslim ettiği damadının, günü kurtarmaya yönelik açıklamalarına bakmayın. Türkiye gibi yüksek potansiyele sahip bir ülkeyi, Merkez Bankası’nın ‘İhtiyat Akçesi’ne muhtaç hale getiren, işte o basiretsiz, savurgan yönetim anlayışıdır.”

 

Abdürrahim Karakoç ve Nazım Hikmet’ten şiir okudu

 

Konuşmasında Abdürrahim Karakoç’un ‘Yemin’ şiirinden dizeleri ve MHP’nn kurucusu Alparslan Türkeş’in de okuduğunu söylediği Nazım Hikmet’in ‘Bu Memleket Bizim’ şiirini okuyan Akşener şunları söyledi: “2.5 yıl önce, ‘Sen ne dersen, o olsun ağam’ deseydik; iktidarın hatalarını görmezden gelip, savunucusu olsaydık; Bugün Türkiye’nin bir değişim umudu olur muydu.”

 

‘Türkiye, 17 yıllık kabustan uyanıyor’

 

Türkiye’de onca zenginlik olmasına rağmen yokluk olmasına isyan ettiğini dile getiren Akşener sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuranların emanetine ihanet edenlere, isyan ediyorum… Tam 17 yıldır ‘en iyisi bu’ diye kendini pazarlayan bu iktidara, isyan ediyorum... Türkiye 17 yıllık kabustan uyanıyor. 17 yıllık nobranlığın, kuralsızlığın, liyakatsizliğin ve tek adam zihniyetinin ülkemizi getirdiği yer ortada” dedi.

 

Almanya, ABD, Çin, Fransa’nın geleceği konuştuğuna değinenAkşener, “Bütün bu ülkeler geleceğin taşlarını döşüyorlar. Ak Parti iktidarı ise, ülkenin temel taşlarını sökmekle meşgul. Milletin geleceğini değil, sadece iktidarının geleceğini düşünüyor” dedi.

 

Genel İdare Kurulu’nu delegeler belirleyecek

 

Mayıs ayında yapılan tüzük kurultayında değişen bazı maddeler bu kurultayda hayata geçirilecek. Bu kapsamda partinin en yetkili karar organı olan 80 kişilik Genel İdare Kurulu, 50 kişiye düşürülecek. Kurulun, çarşaf liste yöntemi ile delegenin takdiriyle belirleneceği kurultayda, Akşener, parti tüzüğünün kendisine hak tanımasına rağmen delegeye herhangi bir liste sunmayacak.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha