• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Almanya'da koalisyon görüşmelerinde Türkiye maddesi: Vize serbestisi verilmeyecek ve gümrük birliği genişletilmeyecek

Almanya'da koalisyon görüşmelerinde Türkiye maddesi: Vize serbestisi verilmeyecek ve gümrük birliği genişletilmeyecek
0 0

Almanya'da koalisyon için buluşan liderler 28 sayfalık müzakere sözleşmesi üzerinde anlaştı. Sözleşmeye göre Türkiye’yle yeni fasıl açılmayacak ve açılan fasıl kapanmayacak. Türkiye’ye vize serbestisi verilmeyecek ve gümrük birliği genişletilmeyecek.

12 Ocak 2018 Cuma 17:55

Almanya'da seçimlerin üzerinden yaklaşık 4 ay geçmesine rağmen yeni hükümet kurulamadı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, SPD lideri Martin Schulz ve CSU lideri Horst Seehoferdün koalisyon için bir araya geldi. Görüşmede üç lider büyük koalisyon hükümetini devam ettirme konusunda 28 sayfalık müzakere sözleşmesi üzerinde anlaştı.

 

Partilerin uzlaşmaya vardığı konular arasında Türkiye de bulunuyor. Sözleşmede "Türkiye" başlığıyla yer alan maddeye göre Türkiye’yle yeni fasıl açılmayacak ve açılan fasıl kapanmayacak. Türkiye’ye vize serbestisi verilmeyecek ve gümrük birliği genişletilmeyecek.

 

28 sayfalık sözleşme

 

Hürriyet'ten Celal Özcan'ın haberine göre, yeni hükümet kurulmaması halinde yapılacak erken seçimle koltuklarını kaybedeceği endişesini taşıyan Almanya Başbakanı Angela Merkel, SPD lideri Martin Schulz ve CSU lideri Horst Seehofer büyük koalisyon kurulması için Perşembe günü müzakere masasına oturdu.

 

Görüşme Cuma sabahına kadar sürdü. Cuma sabahı tarafların 24 saati aşkın bir süredir halen anlaşamadıkları, görüşmenin devam ettiği haberi, yeni koalisyon hükümetinin kurulamayacağı endişesini artırdı.

 

Ancak son anda üç liderin 'sondaj görüşmelerinde' uzlaşmaya vardıkları haberi geldi. Üç lider büyük koalisyon hükümetini devam ettirme konusunda 28 sayfalık müzakere sözleşmesi üzerinde anlaştı.

 

Türkiye'ye vize serbestisi yok

 

Ön sözleşmede yeni hükümetin Türkiye politikası ayrı bir başlıkla yer alıyor. 26’ncı sayfada "Türkiye" başlığıyla yer alan maddeye göre Türkiye’yle yeni fasıl açılmayacak ve açılan fasıl kapanmayacak. Türkiye’ye vize serbestisi verilmeyecek ve gümrük birliği genişletilmeyecek.

 

Ön sözleşme maddesinin Türkiye bölümü şöyle:

 

“Türkiye bizim için çok yönlü ilişkilere sahip olduğumuz önemli bir müttefik ve komşu. Demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları kötüleşti. Bu nedenle müzakerelerde bir fasıl kapatılmadığı gibi yeni bir fasıl açmayı da istemiyoruz. Türkiye gereken yükümlülüklerini yerine getirmediği sürece vize liberalleşmesi olmayacak ve Gümrük Birliği genişletilmeyecek.“

 

Şimdi söz kurultayda

 

Şimdi sıra SPD’nin 21 Ocak’ta Bonn’da yapacağı olağanüstü kurultayında. SPD, sondaj görüşmelerinde varılan uzlaşma üzerine büyük koalisyonu kurmak için asıl müzakerelere başlanmasını kurultayda delegelerin onayına sunacak.

 

SPD lideri Martin Schulz, kurultayda büyük koalisyon müzakerelerine ‘Evet’ çıkması için parti teşkilatlarını ikna turuna çıkıyor.

 

İşte anlaştıkları maddeler

 

Üç parti şu konular üzerinde anlaşmaya vardı:

 

- Vergi artırımı yok: SPD, üst gelirlilerde vergi zammı istiyordu. Ancak vergi artırımına gidilmeyecek.

 

- Sağlık sigortası: Sağlık sigortası primlerinde eşit katılım denilen eski uygulamaya geri dönülüyor. Sağlık sigortasına ödenen primlerde işveren ve çalışandan eşit prim kesilecek.

 

- Mülteci göçü sınırlanacak: Yıllık mülteci sayısı 180 bin ile 220 bin arasında kalacak. 220 binden daha fazla mülteci alınmayacak. Mültecilere aile birleşiminde yeni bir düzenleme bulununcaya kadar, eski uygulama devam edecek. Ayda en fazla bin civarında aile birleşimine izin verilecek.

 

- Emekli maaşı: Emekli maaşı seviyesi yüzde 48 olarak kalacak. Ücretin yüzde 48’ine tekabül eden emekli maaşı uygulaması 2025 yılına kadar devam edecek.

 

- Dayanışma Vergisi: Doğu Almanya’nın ekonomik kalkınması için kesilen dayanışma vergisi kademeli olarak 2021 yılına kadar 10 milyar euro azalacak.

 

- İşsizlik sigortası: Primlerde yüzde 0.3 oranında az kesinti yapılacak.

 

KAYNAK: T24

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha