• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ayhan Bilgen'den mektup: Şer bildiğinizde hayır olması için eksikleri gidermeli ve önümüze bakmalıyız

Ayhan Bilgen'den mektup: Şer bildiğinizde hayır olması için eksikleri gidermeli ve önümüze bakmalıyız
0 0

HDP’nin tutuklu Kars milletvekili Ayhan Bilgen, cezaevinden referandumu değerlendirdiği bir mektup kaleme aldı.

20 Nisan 2017 Perşembe 23:10

Bilgen yazdığı mektupta, referandumun ardından ‘Hayır için bir araya gelen iradenin statükoculuğa evrilmemesi gerekiyor’ diyerek, “Mevcut fiili durumu savunma biçiminde sönümlenmemesi için başta Anayasa olmak üzere güçlü bir değişim hareketine öncülük edilmelidir” ifadelerini kullandı.

 

HDP’li Bilgen, ‘Şer bildiğinizde hayır olması için eksikleri gidermeli ve önümüze bakmalıyız’ başlıklı yazıda şunları söyledi:

 

Tüm engellemelere ve adaletsizliğe rağmen referandum sonucunda ortaya çıkan tablo, siyaseti toplumsallaştırmak, demokrasi mücadelesini genişletmek ve toplumsal barışı inşa etmek için önemli fırsatlar ortaya çıkarmıştır. Hayır için bir araya gelen iradenin statükoculuğa evirilmemesi, mevcut fiili durumu savunma biçiminde sönümlenmemesi için başta Anayasa olmak üzere güçlü bir değişim hareketine öncülük edilmelidir. Ötekileştiren, dışlayan siyaset dilinin terk edilmesi, ortak akıl ve vicdanı tüm toplumsal zeminlerde örgütleyen bir yeni siyasi buluşmanın alternatif olarak toplumun önüne konulması gerekir. OHAL uygulamaları başta olmak üzere devam eden haksızlıklara, dış politikada yeni maceralara sürüklenmeye ve ekonomik kriz tehlikesine karşı etkili bir muhalefetin sergilenmesi yepyeni bir siyasi umudu ortaya çıkaracaktır. Eski ezber ve ön yargıların aşılması ile kamplaştırma ve gerilim siyasetinin boşa çıkarılması siyasetin önündeki en önemli sorumluluktur.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha