• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Bakan Bilgin: Açlık sınırının 6 bin lira olduğunu kim söylüyor; açlık sınırı 3 bin 600 lira ile 4 bin lira arasındadır

Bakan Bilgin: Açlık sınırının 6 bin lira olduğunu kim söylüyor; açlık sınırı 3 bin 600 lira ile 4 bin lira arasındadır
0 0

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, haziran ayında yıllık yüzde 78,6'ye ulaşan enflasyon oranını değerlendirdi.

4 Temmuz 2022 Pazartesi 16:33

Bakan Bilgin,  "Enflasyon, tahminlerimizi zorlayarak yüksek çıktı. Bu kadar artış beklemiyorduk. Bunda enerji sektörünün etkisi fazla." açıklamasında bulundu. Bilgin, cuma günü asgari ücrete yapılan yüzde 30'luk ara zammın 6 bin 391 liralık açlık sınırının altında kaldığı eleştirilerine ise "Açlık sınırının 6 bin lira olduğunu kim söylüyor. Türkiye’deki açlık sınırı 3 bin 600 lira ile 4 bin lira arasındadır" dedi.

 

Türk-İş geçtiğimiz günlerde haziran ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasını yayımlamış, buna göre sendika açlık sınırını 6 bin 391 lira olarak açıklamıştı. Bakan Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusu için ise "Bu yılın sonuna kadar bu yolda önümüzde olan bütün dosyaları çözeceğiz" dedi.

 

24 TV'de  gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan , "Yüzde 42'lik artış ciddi bir artıştır. Bu enflasyon şartları içerisinde çok yüksek değildir. Biz daha fazla vermek isterdik. Memur ve memur emeklisine yüzde 42 düzeyinde bir zam oranını gerçekleştireceğiz. Devlet 90 milyar lira alacağından vazgeçti. Çalışanları için vazgeçti. Devlet elini taşın altına fazlasıyla koydu. Tüm kamu çalışanları bu artıştan (memur zammı) istifade edecek" dedi.

 

"Enflasyon aralıktan itibaren düşüşe geçecek"

 

Asgari ücret zammıyla ilgili de konuşan Bilgin, "Yüzde 30'luk zam (asgari ücret zammı) 6 ay için verilmedi. Ara zam olarak verildi. İşçilere verilen zam memurların altında değil. Arada bir fark yok. Aradaki fark, işçilere verdiğimiz zammı eksik bularak yıl sonuna kadar tamamladık. Açlık sınırının 6 bin lira olduğunu kim söylüyor. Sendikalar kendince çalışma yapıyor. Bunlar bilimsel olarak yapılmış çalışmalar değil. Türkiye’deki açlık sınırı 3 bin 600 lira ile 4 bin lira arasındadır. Bazılarının asgari ücrete 3 ayda bir zam yapalım talebi var. Onu yaptığımız zaman etkisinin daha fazla olacağını söyleyebiliriz." diye konuştu.

 

Enflasyonun aralık ayından itibaren düşüşe geçeceğini tahmin ettiklerini belirten Bilgin, "Tahminimiz, yapılan hesaplamalar aralık ayından itibaren enflasyonun inişe geçeceğini, önümüzdeki ocak, şubatta Türkiye'nin daha iyi yere geleceğini söylüyor. Diyelim tersi oldu, kimse endişe etmesin. Çalışanlarımızı o günkü şartlarda koruyacak düzenlemeleri yapacağız" ifadelerini kullandı.

 

EYT açıklaması

 

Bilgin,  "Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) meselesi masamızda. Türkiye'nin emekçileri endişe etmesinler. Türkiye'nin her bir sorunu önümüzde çözülmesi gereken bir dosya olarak duruyor. Bu yılın sonuna kadar bu yolda önümüzde olan bütün dosyaları çözeceğiz. Alternatif çözüm önerilerine çalışıyoruz."  açıklamasında bulundu. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha